Esad'ın işkencelerini CHP de kınadı

CHP MYK toplantısı sonunda yapılan açıklamada "Bu vahşeti mutlak surette kınıyoruz, insanlık adına reddediyoruz. Bu kabul edilemez vahşet insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur" denildi

Esad'ın işkencelerini CHP de kınadı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yapıldı. 

Parti genel merkezinde gerçekleştirilen toplantıda, yerel seçim çalışmalarının yanı sıra iç ve dış siyasi gelişmelerin ele alındığı belirtildi. 

MYK'ya ilişkin açıklamanın Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç tarafından yarın TBMM'de düzenlenecek toplantıyla yapılacağı bildirildi. 

Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak ise MYK'da, Suriye'de Esad rejimi tarafından işlenen savaş suçlarını belgeleyen rapor ve fotoğraflara ilişkin değerlendirmeler yapıldığını aktardı. 

Suriye'de yaşananların kesinlikle kabul edilemeyeceğini ifade eden Toprak, MYK'nın üzerinde mutabık kaldığı şu açıklamayı yaptı:

"Bu vahşeti mutlak surette kınıyoruz, insanlık adına reddediyoruz. Bu kabul edilemez vahşet insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. Ülke yönetiminin başında olan Esad bu vahim konuya bir an önce açıklık getirmeli, halkına ve dünya kamuoyuna hesap vermelidir. Öte yandan bir İngiliz heyeti tarafından yapıldığı belirtilen fotoğraflarla ilgili incelemenin BM bünyesinde kurulacak uzman bir grup tarafından tekrarlanması ve varılacak sonuca göre BM Güvenlik Konseyi tarafından bir karar alınması uygun olacaktır. Cenevre-2 sürecinin bu gelişmeden etkilenmesi kaçınılmazdır. Bu itibarla gelişmeleri yakından izlemeye devam edeceğiz. Fakat hedef ve amaç artık daha da net ve kesindir; Suriye'deki iç savaş bir an önce sona erdirilmeli ve ülkeyi istikrara götürecek yol belirlenmelidir."

Suriye'deki şiddetin bütünsel olduğunu ifade eden Toprak, açıklamasında "Şiddetten bir taraf değil çatışan bütün taraflar sorumludur. Hepsini tereddütsüz kınıyoruz. Suriye'deki şiddete şu veya bu şekilde katkıda bulunan herkesin kendilerine çeki düzen vermeleri gerekmektedir. Bu zorunluluk, Suriye'nin bir yangın yerine dönüşmesine silah, cephane ve her türlü desteği vererek artmasına neden olan AKP iktidarı bakımından da geçerlidir. AKP Suriye'deki şiddetin ortağı ve baş aktörlerdendir" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2014, 07:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35