Eski Bakan Bayraktar vekillikten de istifa ediyor

Milletvekilliğinden istifa edeceğini ancak Ak Parti'den istifa etmeyeceğini belirten Eski Bakan Bayraktar, "Bugün istifa talebimi ilettim" dedi

Eski Bakan Bayraktar vekillikten de istifa ediyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Milletvekilliğinden istifa ettiğini canlı yayında açıklayan eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın kararından vazgeçtiği ileri sürülüyordu; ancak Bayraktar istifa dilekçesini TBMM Başkanlığı'na sunduğunu söyledi.

Hürriyet'in iddiasına göre Eski Bakan Bayraktar, "5 kere meclis genel kurul toplantısına mazeretsiz katılmayınca milletvekilliğinin düşeceğini biliyordum. Bu nedenle bugüne kadar harekete geçmedim. Ancak daha sonra yazılı bir talep zorunluluğu olduğunu öğrendim ve bugün istifa talebimi ilettim" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevinden alınan, milletvekilliğinden de istifa talebinde bulunan Bayraktar, AK Parti ile bağlarının devam edeceğini ifade etti.

MECLİS ONAYI ŞART

Anayasaya göre milletvekilliği istifasının geçerli olması için Meclis Genel Kurulu’nun onayı şart. Anayasa’nın ‘Milletvekilliğinin düşmesi’ başlıklı 84’üncü maddesinde, istifa eden milletvekillinin milletvekilliğinin düşmesinin, istifanın geçerli olduğu TBMM Başkanlık Divanınca tespit edildikten sonra, TBMM Genel Kurulunca kararlaştırılacağı hükme bağlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2014, 16:56
banner53
YORUM EKLE

banner39