banner39

Evine dönen PKK'lıların durumu umut oldu

Bugüne kadar örgütten kaçarak evlerine dönen 2 bini aşkın PKK'lının, ailesiyle normal hayata dönmesi dağdakilere de umut oldu.

Politika 27.03.2013, 10:26 27.03.2013, 10:26
Evine dönen PKK'lıların durumu umut oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

PKK, Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla geri çekilme kararı alırken, çözüm sürecinde ilk somut adım şiddete bulaşmamış örgüt mensuplarının doğrudan eve dönüşü olacak.

Star gazetesinin haberine göer hükümet kaynakları, TCK'nın etkin pişmanlığı düzenleyen 221. maddesinin işletileceğini belirttirken, PKK'lıların sınır dışına çıkmadan ailelerine kavuşması, bugüne kadar çağrılarla ve mesajlarla ilerletilen sürecin ilk somut uygulaması olacak.

TCK 221. maddeye göre, "örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suçun işlenişine iştirak etmeksizin, gönüllü olarak örgütten ayrıldığını ilgili makamlara bildirenler" hakkında cezaya hükmolunmuyor. Etkin pişmanlıktan bugüne kadar yararlananların sayısı Adalet Bakanlığı verilerine göre 2 binin üzerinde. Geçmişte PKK'ya katıldığı halde, güvenlik güçlerine teslim olup gönüllü olarak örgütten ayrılan bu kişiler hiçbir suç kayıtları da sözkonusu olmadığı için hızla evlerine dönebildiler. Bu örgüt mensupları aileleri ile birlikte eski hayatlarına devam imkanına kavuştu. 2 bin kişinin hiçbir sıkıntı ile karşılaşmadan topluma karışması, eve yeni dönecekler için de güvence olarak gösteriliyor.

Örgütten kaçanların yararlandığı düzenlemeden, yeni gelecek olanların da yararlanması planlanıyor.

Böylece örgüt mensuplarının sınır dışına çekilmeden, sadece adli makamlara yapacakları başvuru yoluyla eve dönüşleri sağlanacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?