banner15

Fahri konsoloslar Ankara'da buluştu

Türkiye'nin fahri konsolosları Ankara'da buluştu. Dışişleri Bakan Yardımcısı Koru, "Türkiye'nin coğrafyası, tarihi ve geleceği çok boyutlu bir dış politika izlememizi gerektiriyor" dedi..

Fahri konsoloslar Ankara'da buluştu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Türkiye'nin günümüzde çok boyutlu ve proaktif bir dış politika yürüttüğünü belirterek, "Türkiye'nin coğrafyası, tarihi ve geleceği çok boyutlu bir dış politika izlememizi gerektiriyor" dedi.

Koru, Türkiye'nin Kuzey ve Güney Amerika ile Avustralya bölgesinden gelen fahri konsolosları ile Ankara Palas Devlet Konukevi'nde bir araya geldi.

Burada konuşan Koru, toplantının Türk dış politikası konusunda fikir alışverişinde bulunmak ve fahri konsolosların deneyimlerini paylaşmak için imkan yarattığını ifade ederek, "Türkiye'yi uzak coğrafyalarda temsil ediyorsunuz ancak cümlemdeki 'uzak' kelimesini açıklamalıyım. Günümüzün proaktif ve çok boyutlu Türk dış politikasında artık 'uzak' tanımlamasına yer olmadığına inanıyoruz" diye konuştu.

Türkiye'nin, jeostratejik pozisyonu ile büyüyen kaynakları ve yeteneklerine bağlı olarak uluslararası ilişkilerde önemli bir oyuncu haline geldiğine işaret eden Koru, siyasi ve ekonomik alanlar ile dış politikaya ilişkin konularda yaşanan gelişmelere değindi.

Koru, Türkiye'nin son 10 yıldır istikrarlı bir tek parti hükümetine sahip olduğunu dile getirerek, AB ile müzakere sürecinin ülkenin reform sürecine hız kazandırdığını kaydetti. Koru, aynı dönemde ortalama yüzde 6'lık bir ekonomik büyüme kaydeden Türkiye'nin, Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi haline geldiğini de söyledi.

Büyük piyasalar küresel krizle boğuşurken Türkiye'nin yeni ortaklar bularak ticaretini çeşitlendirdiğini anlatan Koru, bu süreçte bölgesel ticarete önem verildiğini, komşularla ticaret hacminin artırıldığını vurguladı.

ÇOK BOYUTLU VE PROVOKATİF DIŞ POLİTİKA

Türkiye'nin neredeyse tüm komşularıyla yüksek düzeyli siyasi istişare mekanizmalarını hayata geçirdiğine dikkati çeken Koru, "Türkiye'nin coğrafyası, tarihi ve geleceği çok boyutlu bir dış politika izlememizi gerektiriyor" değerlendirmesinde bulundu.

Koru, "Büyüyen ekonomik ve siyasi yetenekleri sayesinde, Türkiye çok boyutlu ve proaktif bir dış politika yürütüyor. Bugün Türkiye, hem uzak coğrafyalara hem dünyanın yükselen güçlerine elini uzatıyor" diye konuştu.

Türkiye'nin dinamik dış politikasını desteklemek amacıyla diplomatik ağlarını güçlendirdiğini de bildiren Koru, bu bağlamda, Afrika, Asya ve Latin Amerika başta olmak üzere pek çok bölgede yeni temsilcilikler açıldığına işaret etti.

Koru, AB sürecine de değinen Koru, Avrupa'daki krizin gidişatının Türkiye'nin katılım sürecini etkileyeceğini belirterek, "Türkiye'nin, bir süre önce sekteye uğrayan katılım sürecine taze bir enerji kazandırılmalı" dedi.

"TÜRKİYE PRENSİPLİ TAVIR SERGİLEDİ"

Koru, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da yaşanan değişim sürecine de değinerek, "Türkiye, en başından beri, halkların meşru isteklerine verdiği sarsılmaz destek konusunda prensipli bir tavır sergilemiştir. Bizim için bu değişim, tüm bölgenin demokratikleşmesi için bir fırsat teşkil etmektedir" ifadesini kullandı.

Bölgede üçüncü yılına giren dönüşüm sürecinde kritik bir noktaya gelindiğini anlatan Koru, Türkiye'nin bölgedeki ülkelere ilham verecek benzersiz bir konuma sahip olduğunu söyledi.

Suriye'deki insanlık trajedisine de dikkati çeken Koru, bu krizin Türkiye için her şeyden önce insani bir konu olduğunu, Türkiye'nin, Suriye'deki acının son bulması için uluslararası aktörler tarafından sergilenen çabalarda başı çektiğini vurguladı.

Koru, konuşmasının sonunda, Türkiye'nin dış politika gündeminde fahri konsolosların önemli bir rol oynadığının altını çizdi.

Fahri konsoloslara seslenen Koru, "Sorumluluk alanlarınızda Türkiye'nin ikili ilişkilerinin gelişimine değerli katkılarda bulunuyorsunuz. İşiniz basit olduğu kadar zorlayıcı. Fahri konsoloslar olarak, Türkiye'nin kendi bölgelerinizle olan ilişkilerine katkı sağlıyorsunuz. Türkiye'nin yurt dışındaki çıkarlarını korumaya yönelik hizmetler sunuyor, toplumlarımız arasında bağ kuruyorsunuz" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2013, 00:32
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48