banner39

Fezleke oturumu aradan sonra yeniden başladı

Meclis Genel Kurulu, 4 eski bakanın fezlekelerini görüşmek üzere verilen aradan sonra tekrar toplandı. Meclis Başkanvekili fezlekelerle ilgili yasal durumu okudu. Bu arada muhalefet vekilleri başkanlık divanına yürüdü.

Politika 19.03.2014, 15:00 19.03.2014, 17:14
Fezleke oturumu aradan sonra yeniden başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM Genel Kurulu, CHP'nin talebi üzerine 4 eski Bakanın fezlekelerini görüşmek üzere toplandı. Meclis Genel Kurulu'nda toplantı yeter sayısı için yoklama yapıldı. Yoklamadan sonra fezleke oturumu gergin başladı. Gergin oturumda muhalefet vekilleri fezlekelerin milletvekillerine verilmesini istedi. Meclis Başkanvekili yoğun tartışmaların ardından ara verdi. Aradan sonra Başbakanvekili, fezlekelerin adli durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Başkanvekili Sait Yakut, soruşturmaların henüz tamamlanması nedeniyle fezlekelerin vekillerin denetimine açılmasının mümkün olmayacağını söyledi. Sait Yakut, fezlekelerin soruşturmanın gizliliği esası gereği okunmayacağını ifade etti.

Yakut'ın açklamasından sonra fezlekelerle ilgili bilgi verilmesi aşamasına geçildi. Bu arada muhalefet vekilleri Meclis divanına yürüyerek usül tartışması gerektiğini söyledi.

Tartışmaların büyümesi üzerine Meclis Başkanvekili Yakut, usul tartışması açtı. Buna göre her partiden bir temsilciye söz verilmesi kararlaştırıldı.

Ak Parti adına Grup Başkanvekili Nurettin Canikli söz aldı.

Canikli şöyle konuştu: "Bu soruşturma henüz bitmemiş bir soruşturma. Henüz iddianame aşamasına gelmemiştir. Bu nedenle bu bilgilerin açıklanması yasaktır. Bakın hodri meydan diyoruz. Buyrun soruşturma komisyonu kuralım. Gelin komisyonu kuralım. O zaman komisyon üyeleri her türlü bilgiye ulaşabilirler. Zaten bu dosya ile ilgili bilgiler hepinizin elinde var. Bütün Türkiye bu bilgileri biliyor. Ama hiçkimse anayasanın suç saydığı fiili burada işlettiremez."

Oturumun ilk safhasında MHP'li vekiller, Meclis'i Meclis Başkanı'nın değil de vekili Sait Yakut'un yönetmesine ittiraz etti. MHP'liler, nöbet çizelgesine Meral Akşener'in yönetmesi gerektiğini söyledi.

TARTIŞMALAR BAŞLADI

Oturumun başlamasından sonra fezlekelerle ilgili bir sunum yapan Meclis Başkanvekili'ine MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural itirazda bulundu. Vural, Meclis araştırması açılabilmesi için Bakanlar hakkındaki fezlekelerin vekillere açılmasını talep ettiklerini söyledi.

MHP'den sonra CHP ve BDP'li grup başkanvekilleri de fezlekelerin Genel Kurul'da okunmasını ve vekillerin denetimine açılmasını istedi.

Ak Parti grubu ise fezlekelerin içeriğinin herkes tarafından bilindiğini, internet ortamında zaten paylaşıldığını belirterek fezlekelerin Meclis'te yeniden vekillerin denetimine açılmasına gerek olmadığını savundu. Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, soruşturmanın gizililiği kuralı gereği fezlekelerin okunmaması gerektiğini söyledi.

BAKANLAR KENDİLERİ HAKKINDA SORUŞTURMA TALEP ETTİ

Bu arada 4 eski bakan Egemen Bağış, Zafer Çağlayan, Muammer Güler ve Erdoğan Bayraktar haklarında soruşturma komisyonu kurulması için meclis başkanlığına dilekçe ile başvurdu.

Bakanların talebi ise "Hakkımızdaki iddialar araştırılsın" şeklinde oldu.

17 Aralık operasyonlarından sonra haklarında fezleke hazırlanan 4 eski Bakan hakkında iktidar partisi de Meclis Soruşturması istiyor. Muhalefet partileri ise fezlekelerin Meclis'te okunmasından sonra soruşturma açılmasını istiyor.

AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, 4 eski bakanın haklarındaki iddialarla ilgili soruşturma komisyonu kurulmasını istediğini belirterek, "Soruşturma Komisyonu kurulması için 55 imza topluyoruz" dedi.

TBMM dört eski bakan hakkındaki fezlekeler için saat 15'te toplanıyor. Meclis'in toplanabilmesi için ise en az 184 milletvekilinin Genel Kurul'da olması gerekiyor.

Toplantıya katılacak milletvekilleri seçim bölgelerindeki programlarına ara verdi. Kılıçdaroğlu dışındaki parti liderleri miting programlarını değiştirmedi.

MUHALEFETİN İLK TEPKİSİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin 4 eski bakanla ilgili Soruşturma Komisyonu kurulmasıyla ilgili girişimi konusunda "Güzel, olması gerekeni yapmışlar" dedi.

MECLİS'TEN CANLI:

 

 

sürecek

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?