banner39

Financial Times'ın Erdoğan eleştirileri sürüyor

İngiliz Financial Times gazetesi, seçim öncesi Türkiye'deki durumla ilgili iki yazı paylaştı. Yazılarda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın devlet üzerindeki kontrolünü artırdığı, Davutoğlu ile Erdoğan arasında anlaşmazlıklar yönünde olduğu iddia edildi

Politika 15.04.2015, 13:38 15.04.2015, 14:18
Financial Times'ın Erdoğan eleştirileri sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Financial Times gazetesi Türkiye'deki mevcut durumla ilgili iki yazı yayınladı. Yazılarda, Türkiye'deki muhalefetin kullandığı argümanların sıkça kullanılması dikkat çekti. 

Yazıların ilki, FT'nin Türkiye muhabiri Daniel Dombey imzasını taşıyor. 'Türkiye cumhurbaşkanı devleti avucunun içine alıyor' başlıklı yazıda Dombey, Türkiye'de çıkan iç güvenlik yasasına atıfla, iktidarın bir dizi yasa ile merkezileştiğini ileri sürüyor. 

Dombey yeni yasalarla hükümetin yargı üzerindeki kontrolünü artırdığını, Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) ve polise daha fazla yetki verildiğini iddia ediyor.

Bakanlara mahkeme emirleri olmaksızın internet sitelerinhe erişimi engelleme yetkisi verilmesi, hükümetin atadığı valilere polise soruşturma ya da gözaltı konusunda talimat vermek ile yetkilendirilmesi de yazıda değinilen düzenlemeler arasında.

Daniel Dombey yazısında "Türkiye'de bir ölçüde fiilen başkanlık sistemi yürürlükte" diyor ve sıkıntılı bir dönemden geçilirken yapılacak genel seçimin ülkenin önümüzdeki yıllarda izleyeceği rotayı belirleyeceğini söylüyor.
Dombey'e göre Cumhurbaşanı Recep Tayyip Erdoğan'ı bekleyen sıkıntıların başında ekonominin geçmişteki kadar iyi bir performans sergilememesi ile Ak Parti içindeki görüş ayrılıkları geliyor.

ERDOĞAN KESTİRİLEMEYEN LİDER

FT Türkiye muhabiri Dombey, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın giderek ne yapacağı kestirilemeyen bir lider olmaya başladığını savunuyor. 

Yazıda, "Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sayın Erdoğan tarafından özene bezene seçilmiş bir halefdi. Ancak Davutoğlu, Başbakan ve parti lideri olarak yolsuzluktan Kürt Sorunu'nun çözümüne yönelik barış sürecine kadar bir dizi konuda Cumhurbaşkanı ile aynı görüşte olmadı. Bazı Ak Parti üyeleri ve destekçileri özel görüşmelerinde kökeni "İslamcı" olan hareketlerinin Sayın Erdoğan için tasarlanmış bir araca dönüştüğünden şikayetçi. Kısa süre önce Merkez Bankası'nı, faizleri yüksek tutarak vatana ihanet etmekle suçlayan Cumhurbaşkanının, hareketleri önceden kestirilemeyen bir kişiye dönüştüğünü söylüyorlar." iddiaları yer alıyor.

TÜRKİYE ARTIK GÜVENİLİR GÖRÜLMÜYOR

Gazetenin uluslararası ilişkiler editörü David Gardner de Türkiye'yle ilgili birtakım iddia ve ithamlar bulunan bir yazı kaleme aldı. Gazetenin Türkiye ekindeki yazısının başlığı ise "Ankara artık güvenilir görülmüyor".

Gardner'in yazısında, "Türkiye dört yıl önce Ortadoğu'da istikrarın temel taşı olarak görülüyordu. Kökleri siyasi İslam'a dayanan faydacı bir hükümetin yönetiminde NATO ittifakının sadık bir üyesiydi, Avrupa Birliği üyeliğine de adaydı. Dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Batı'da, dış güçlerin şekillendirme çabalarına karşı konulan bölgenin en güvenilir ismiydi. Şimdi tüm bunlar çok uzun bir zaman önceymiş gibi görünüyor. Türkiye'yi geçmişte takdir edenlerin çoğu şimdi büyük bir hayalkırıklığı yaşıyor ve bu ülkeye kuşkuyla bakıyor." iddiaları yer alıyor. 

ERDOĞAN, TÜRKİYE'Yİ AB'DEN UZAKLAŞTIRIYOR

David Gardner, Türkiye'nin AB'yle üyelik müzakerelerinin uzun süredir yavaşlamasında birliğin de ağır sorumluluğu olduğunu belirtiyor ancak devamında; "Sayın Erdoğan'ın otoriter bir tavırla liberal olmayan bir demokrasiye yönelmesi, hukukun üstünlüğünü sorgulaması, ifade ve gösteri özgürlüğünü tehlikeye atması Türkiye'yi AB üyeliğinden uzaklaştırıyor." ifadelerini kullanıyor. 

Yorumlar (1)
Mustafa 7 yıl önce
bir yolunu koymuştur. Fazla kafanıza takmayın bu işleri. Büyük USTA halleder ..Sıkıntı yok. Yola devam
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?