Frak giyme zorunluluğu kalkıyor

TBMM Genel Kurulu'nda birleşimi yöneten Meclis Başkanı ve başkanvekillerinin frak giyme zorunluluğu kalkıyor

Frak giyme zorunluluğu kalkıyor

AK Parti, CHP, MHP ve BDP grup başkanvekillerinden oluşan TBMM İçtüzük Uzlaşma Komisyonu, İçtüzük üzerindeki çalışmasını sürdürdü.

Alınan bilgiye göre, toplantıda, "kıyafet" başlıklı madde görüşülürken MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, maddede "Başkanlık kürsüsünde Başkan, beyaz kelebek kıravat ve siyah yelek üstüne siyah fırak giyer" ifadesine işaret ederek, Başkan ve Başkanvekillerinin frak yerine, koyu renk takım elbise ile birleşimi yönetmelerini önerdi.

AK Parti, CHP, BDP grup başkanvekilleri ise öneriye prensipte sıcak baktıklarını söyledi. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay,  konuyu parti yetkili organlarına götüreceğini belirterek, kesin kararlarını daha sonra ileteceklerini kaydetti.

Halaçoğlu, önerisine diğer grup başkanvekillerinin taraftar olduğunu belirterek, yarın TBMM Anayasa Komisyonu'nda görüşülecek olan ve kadın milletvekillerinin pantolon giymesine imkan tanıyan İçtüzük değişiklik tekifinde bir önerge vereceklerini, "kadınlar tayyör giyer" ifadesi yerine, kadınların ceket etek veya ceket pantolon giymelerini isteyeceklerini söyledi.

Komisyon, haftaya üç gün çalışarak uzlaşma sağlanmayan maddeleri ele almaya devam edecek. Grup başkanvekilleri, maddelerle ilgili görüşlerini ifade ettikten sonra yazıma geçecek.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2013, 07:42
banner53
YORUM EKLE

banner39