banner15

Fransa'dan Barzani yönetimine teşekkür

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Irak ordusunun çekilmesinin ardından meydana gelen güvenlik boşluğunu peşmerge güçleriyle IKBY Başkanı Mesut Barzani'ye teşekkür etti

Fransa'dan Barzani yönetimine teşekkür

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Musul'u işgaliyle bölünmenin kıyısına gelen Irak'ta oluşan güvenlik boşluğunu dolduran Peşmerge güçlerine Fransa'dan tebrik geldi. Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKYB) Başkanı Mesut Barzani'yi arayarak teşekkür etti.

IKBY Başkanlık sitesinden yayımlanan açıklamaya göre Fabius ile Barzani, telefonda IŞİD'in Musul'u ele geçirmesiyle ülkede yaşanan gelişmeleri görüştü. Fabius, peşmergenin Irak ordusundan boşalan güvenlik boşluğunu doldurduğunu belirterek, çabalarından dolayı Barzani'ye teşekkür etti. Fabius, Musul'dan kaçan insanlara kapılarını açan Kürdistan bölgesi hükümetinin ve halkının her türlü takdiri hakettiğini ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'nin, Irak'ta yaşananlarla ilgili endişelerini aktaran Fabius, Barzani'nin, krize karşı duracak ve ülkeyi huzura kavuşturacak bir lider olduğuna işaret etti.

Barzani de Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'a teşekkür ederek Kürdistan bölgesinin daima güvenilir ve huzurlu bir bölge olmaya devam edeceğini bildirdi.

Peşmerge güçlerinin, bütün dini ve etnik unsurların güvenliğini sağladığını aktaran Barzani, istikrarın sağlanması için siyasi ve askeri olarak gerekeni yapmaya devam edeceklerini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 10:28
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48