banner39

Füze kalkanında yüzer batarya krizi

NATO'nun füze kalkanıyla ilgili pazarlıkları pakt nezdinde devam ederken, Türkiye ile Washington arasında, 'Karadeniz yüzer batarya' sıkıntısı yaşanıyor.

Politika 19.04.2011, 07:43 19.04.2011, 07:45
Füze kalkanında yüzer batarya krizi

Türk Dışişleri Bakanlığı ve NATO diplomatik kaynaklarından edinilen bilgilere göre, 'Füze Kalkanı' projesiyle ilgili olarak Brüksel'deki pakt karargahında yapılan müzakereler, en kritik noktasını yaşıyor.

Buna göre, taraflar sistemin '4 faz'dan oluşacağı, bunların Türkiye, Romanya ve Bulgaristan'a yerleştirileceği ve füze ateşleme sistemlerinden birinin de, yüzer olacağı konusunda hem fikir durumda... Bu kapsamda kalkanda 2 füze ateşleme, 2 de radar sisteminin bulunması öngürülüyor. Füze ateşleme sistemlerinden birinin yüzer olacağı kaydediliyor. 

Bu kapsamda Türkiye ile ABD ve bazı    NATO müttefikleri arasında Karadeniz tartışması yaşanıyor. ABD ve bazı müttefik ülkeler, füze sisteminin Karadeniz'de konuşlandırılmasını istiyor. Ankara ise bunun hem Möntrö Boğazlar Sözleşmesi'ne aykırı olacağını hem de, Rusya'nın kalkan sistemine olan tepkisini artıracağını savunuyor. 

ABD'li üst düzey bir diplomat ise, 'Karadeniz bizim için oldukça uygun görünüyor. İran'dan hem Avrupa'ya hem de Türkiye'ye yönelik olarak ateşlenebilecek herhangi bir füzenin yok edilmesi için uygun bir yer' değerlendirmesini yaptı. 

Kaynak: Akşam

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?