banner15

G-20 Zirvesi'nde iki kritik konu konuşulacak

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın açıklama yaptı. İklim değişikliği sorunun küresel bazda ele alınacağını belirten Kalın "Bütün G20 ülkelerinin ortak kararıyla, liderlerin 15 Kasım akşamı, özellikle derinleşmekte olan mülteci krizi ve küresel terörizm meselesi ele alınacak" dedi

G-20 Zirvesi'nde iki kritik konu konuşulacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın G20 Zirevesi ile ilgili açıklama yaptı. Türkiye'nin dönem başkanlığında G20'de ilk defa enerji bakanları bir araya geldiğini belirten Kalın "Bütün G20 ülkelerinin ortak kararıyla, liderlerin 15 Kasım akşamı, özellikle derinleşmekte olan mülteci krizi ve küresel terörizm meselesi ele alınacak" dedi.

Kalın'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: Dönem başkanlığımızda enerji konusu da ele alındı. G20'de ilk defa enerji bakanları bir araya geldiler. İklim değişikliği sorunu küresel bazda ele alınacak.

Bütün G20 ülkelerinin ortak kararıyla, liderlerin 15 Kasım akşamı, özellikle derinleşmekte olan mülteci krizi ve küresel terörizm meselesi ele alınacak. Sayın Başbakanımız G20 Zirvesi dolayısıyla 15 Kasım'da bir resepsiyon verecek.  Cumhurbaşkanımızın bütün liderlerle ikili zirvesi olacak. Ayrıca zirveye davetli ülkeler bulunuyor. İspanya, Azerbaycan ve Malezya. Bütün bu ülkelerde Sayın Cumhurbaşkanımızdan randevu talebinde bulundular. Tabii ki Suriye konusu ve diğer meseleler orada etraflı bir şekilde ele alınacak.

Bir tek Arjantin Devlet Başkanı ile ilgili bir belirsizlik var, orada yakında yapılacak seçimlerden dolayı. Diğer bütün liderler katılıyorlar. Her G20 Zirvesi'nden sonra bir bildiri yayınlanıyor. Şuanda tabi G20 Zirvesi sonuç bildirisi üzerine çalışma bütün ülkelerin ortaklığında sürdürülüyor. Ama tabii son ana kadar da devam eden bir çalışmadır.

Liderler açısından pek görme gezme yok. Program çok yoğun. Bildiğim kadarıyla eşlerin birtakım kültürel programları olacak. Tabii bir kültür boyutu olacak, birtakım hazırlıklar yapılıyor. Türk musikisinden ebruya, dokuma sanatından minyatüre kadar çok farklı alanlarda hazırlıklar yapıldığını biliyorum. Tabii ki misafirlerimizi Antalya'da ağırlayınca bu güzellikleri sunmak gayet doğaldır. Bu resmi gündemi biraz renklendirmek ve kültürümüzün belli başlı unsurlarını tanıtmak için faaliyetler olacak.

Dünyanın önde gelen 20 ülkesi ve misafir ülkelerle birlikte düşündüğünüzde 35 kadar devlet burada bulunacak. Bütün güvenlik önlemleri alındı. Ben de bizzat kendim gittim, Antalya'da incelemeler yaptım. Antalya'nın son derece güzel, güvenli bir bölgesinde bu zirveyi en başarılı şekilde yapacağımızı ümit ediyoruz. Her alanda gerekli tedbirleri almış bulunuyoruz. Cumhurbaşkanımız da güvenlik önlemlerini inceleyecek.

Japon Başbakanı ile görüşmemiz 13'ünde İstanbul'da planlanıyor. Suriye konusunda, sınır güvenliği konusunda bizim tavırlarımız belli. Bu pozisyonumuz G20 Zirvesi boyunca liderlerle paylaşılacak. Viyana Toplantısı'nı önemsiyoruz. Zirveden bir gün önce Viyana'da bir üçüncü toplantı da olacak. Ve yapacağımız müzakerelerde o görüşmelerin neticelerini dikkate alarak değerlendirme yapacağız. G20'de ana gündemimiz, küresel ekonomidir. Ama siyaset ile iç içe olduğu için birbirinden ayrı düşünmemiz mümkün değil. Tabii ki siyaset de yer alacak.

Bazı Devlet Başkanlarının 17'sine kalma gibi bir teklifleri söz konusu, bu yönde talepler var.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2015, 15:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35