banner39

Gandi'nin kurultay çalımı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu 362 imzayı bekletti, kurultay için çağrıyı kendi yetkisini kullanarak yaptı.Bu durumda kurultayın gündemi Genel Merkez tarafından belirlenecek

Politika 30.01.2012, 07:30 30.01.2012, 07:30
Gandi'nin kurultay çalımı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 26 Şubat’ta gerçekleştirilecek kurultay için çağrıyı, kendi yetkisini kullanarak yaptığını söyledi. Böylece muhaliflerin Genel Merkez’e ilettikleri 362 imzaya ilişkin henüz bir işlemin yapılmadığı da ortaya çıktı. Kurultay’ın muhaliflerin talebi üzerine değil, Genel Başkan’ın çağrısıyla toplanacak olması, “Kılıçdaroğlu’nun kurultay çalımı” olarak yorumlandı.

Sürpriz gelişme VATAN’ın dün CHP liderine sorduğu, “26 Şubat çağrısı muhaliflerden gelen talep mi, kendi belirlediğiniz gündem mi?” sorusuna verdiği, “Kendi gündemimiz. Genel Başkan olarak tüzük bana kurultayı özel gündemle olağanüstü çağırma yetkisi veriyor. Ben de yetkimi kullandım” yanıtıyla ortaya çıktı.

Kılıçdaroğlu, “Muhaliflerden gelen 10 maddeye ilişkin karar değil mi?” sorusuna da, “Değil” yanıtını verdi. CHP lideri, “O talebe ilişkin ne yapılacak?” sorusuna ise, “Onu da yapacağız. O 10 maddenin tamamı, bizim tüzük talebimizde yer alıyor” karşılığını verdi. Kurultayın “bayram havasında” olacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Kurultay konsepti, demokrasi ve özgürlük olacak. Demokrasi isteyen, bu kadar vurgu yapan bir siyasi partinin tüzüğünün de demokratik olması lazım” dedi. Muhaliflerin 362 imzasına ilişkin Genel Merkez henüz bir işlem yapmazken, daha önce Temmuz ayında yapılacağı duyurulan Tüzük Kurultayı Kılıçdaroğlu’nun çağrısı ile erkene çekildi. Kılıçdaroğlu’nun duyurduğu 26 Şubat’ta toplanacak kurultayda muhaliflerin değil, Kılıçdaroğlu’nun belirleyeceği gündemle toplanacak.

Kritik günler

CHP yönetiminin bu hafta açıklaması beklenilen “Kurultay gündemi”ne muhaliflerin “Biz, kendi gündemimizle toplantı yapılmasını istiyoruz” diyerek, tepki göstermesi halinde, muhaliflerin talepleri 26 Şubat tarihinden 15 gün önce, yani 12 Şubat’a kadar karşılanacak ve ikinci bir Kurultay çağrısı yapılacak. Böylece 26 Şubat’ta iki çağrılı tek kurultay gerçekleştirilmesi gündemde olacak. Tüzüğün tamamına ilişkin görüşmeler yapılacak. Genel merkezin tüzük talebi görüşülecek, ancak muhalif kanadın talepleri hukuki olarak gerçekleşeceğinden, itiraz etme imkanları olmayacak. CHP yönetimi, “Hazırlanacak kurultay gündemi, imza veren arkadaşlarımızı da memnun edecektir. Onların da talepleri karşılanacak. Bu noktada bizim yaptığımız çağrı olumlu karşılanacaktır” değerlendirmesi yapıyor. Muhaliflerin 362 imzasından yaklaşık 40 kadarının yine noter kanalıyla geri çekildiği bildirildi. Kurultayda oy çokluğu ile tüzük değişikliği yapıldığından muhaliflerin karşısında 850 kişilik bir blok bulunacak.

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?