banner39

Gazdan etkilenenler hastanelere kaldırıldı

İnşaat halindeki Taksim Meydanı'na çıkmaya çalışan bazı gruplara CHP tam destek veriyor. CHP Genel Başkanı Tekin, biber gazından etkilenerek hastaneye kaldırıldı. Gazdan hastalanan bazı gazeteciler de çeşitli hastanelere kaldırıldı.

Politika 01.05.2013, 11:09 01.05.2013, 12:34
Gazdan etkilenenler hastanelere kaldırıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul'da Taksim Meydanı'na çıkmaya çalışan işçilerin başlattığı eylemlere CHP'liler de tüm güçleriyle destek veriyor. Eylemcilerin başında bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin polisin attığı gazdan etkilendi. Gaz etkilenenler sadece eylemciler olmadı. Bazı gazeteciler de gazdan etkilendi. 

Beşiktaş'ta Atatürk Anıtı'nın bulunduğu alanda toplanan CHP'li bir grup oturma eylemi yaptı. Beşiktaş CHP İlçe Başkanlığı önünde sabah erken saatlerde toplanarak yürümek isteyen ancak polis müdahalesiyle dağılan gruplar, meydanda bulunan Atatürk Anıtı'nın önünde bir araya geldi. Aralarında CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı'nın da bulunduğu gruptakiler oturma eylemi başlattı. Bir süre oturan partililer, daha sonra alana getirilen otobüste çalınan müzikler eşliğinde halay çekti.

Ardından otobüsün üzerine çıkarak partililere seslenen Salıcı, polisin yaptığı müdahaleyi eleştirerek, "Bunun hesabını soracağız. Ancak kimsenin burnunun kanamasını dahi istemiyoruz. Bu nedenle bütün CHP'lileri otobüsün etrafında toplanmaya davet ediyorum" dedi. Gençlik kollarının da meydana gelmesini isteyen Salıcı, bütün partililerin toplanmasının ardından sonraki aşamaya geçeceklerini söyledi. Otobüste CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran ile bazı milletvekillerinin de bulunduğu görüldü. Öte yandan Barbaros Bulvarı'nda da İşçi Partisi, Türkiye Komünist Partisi, Halk Evleri ve Türkiye Gençlik Birliği üyeleri de kortej oluşturarak, Beşiktaş Meydanı'na yürümek istedi.

Polisin uyarılarına rağmen dağılmayan gruba tazyikli su ve gazla müdahale edildi. Göstericiler, Yıldız Parkı'na doğru dağıldı. Barbaros Bulvarı, Yıldız Teknik Üniversitesi'nin bulunduğu bölüme kadar polis ekiplerince kontrol altında tutuluyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de bulvarın ulaşıma kapalı olması nedeniyle aracından inerek CHP İlçe Başkanlığı'na yürüdü. Tekin, bu sırada gazdan etkilendi. Polis, Beşiktaş Meydanı'nın ayrı noktalarında toplanan CHP ile KESK ve Türk Metal Sendikası üyelerinin bir araya gelmesine izin vermiyor.

CHP VE KESK ÜYELERİNİN DE BULUNDUĞU GRUBA POLİS MÜDAHALE ETTİ

Beşiktaş Meydanı'nda toplanan, aralarında CHP ve KESK üyelerinin de bulunduğu gruba, polis müdahale etti. Beşiktaş Meydanı'nda CHP, ÖDP, KESK, Halk Evleri, Yol-İş Sendikası üyelerinden oluşan kalabalık grup, Taksim Meydanı'na doğru yürümek istedi. Polis, gruba dağılmaları yönünde uyarıda bulundu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı'nın da aralarında yer aldığı partililer, polis yetkilileriyle görüştü. Yürüyüşe izin vermeyen güvenlik güçleri, grubun dağılmaması üzerine tazyikli su ve gaz kullandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, müdahaleye tepki göstererek, meydanda bulunan otobüsten gruba seslendi. Alandaki 3 kişinin gazdan etkilendiğini ifade eden Tekin, ambulans için aradıkları 112 Acil Servis ekiplerinin yanıt vermediğini ileri sürdü. Bu arada, vapur iskelesi önünde toplanan Türk Metal Sendikası üyeleri de bekleyişlerini sürdürüyor. Sendika otobüsünden yapılan anonslarda, üyelerin olaylara karışmaması yönünde sık sık uyarı yapılıyor.

GÜRSEL TEKİN HASTANEYE KALDIRILDI

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin'in gazdan etkilendiği ve hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Beşiktaş'ta CHP'lilere yönelik ikinci kez polis müdahalesi yaşandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in biber gazından etkilenerek bir binaya girdi. Tekin daha sonra açıklama yaparak "Elbette toplanmaya devam edeceğiz onların gazlarından sazlarından korkacak değiliz. Polislere lafım yok ama onlara bu cesareti kim verdiyse onlarla hesaplaşacağız. Cumhuriyet Halk Partisi'nin Genel Başkanıyım. Bizleri göre göre bu muamele yapılıyorsa sokak aralarında nasıl müdahaleler ediliyordur" dedi. "Burası Taksim mi?" diye soran Tekin, sözlerine şu şekilde devam etti: Kendi ilçe merkezimize gidemeyeceksek Bunu da kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Hiçbir şey değişmedi arkadaşlar dünün apoletli Evren'i, bugünün apoletsiz Tayyip'i... Tekin Taksim'e çıkmak isteyip istemedikleri sorusuna ise, 'Taksim dediğiniz burada gazeteler televizyonlar büyük günah işliyor herkes inşaat görüntülerini veriyor. Yarın 1 milyon insanın dolaşabileceği Taksim Meydanı'na bugün 30 bin emekçi giremiyor. Kim engelliyor faşit kafalar....' diye tepki gösterdi. Gürsel Tekin hastaneye kaldırıldı.

GAZETECİLER DE HASTANELERE KALDIRILDI

Polisin göstericilere müdahale etmek için sıktığı tazyikli sudan kaçan Yeni Şafak muhabiri Cihat Arpacık başından yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

Göstericilerin attığı taşın isabet ettiği Ülke Tv kameramanı Fatih Yersiz, ayağından yaralandı. Yersiz de hastanede tedavi altına alındı.

göstericilerin attığı taş, DHA kameramanı Zeki Günay'ın kafasına ve koluna isabet etti. Hafif şekilde yaralanan Günay için ambulans çağrıldı.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?