Gazeteci ve aydınlardan HDP bildirisi

Seçim çalışmalarını yürütmeye çalışan HDP'lilere saldırılar düzenlenmesine tepki gösteren gazeteciler ve ayınlar, saldırıların bir an önce son bulması için çağrıda bulundu

Gazeteci ve aydınlardan HDP bildirisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yerel seçim çalışmalarını yürüten HDP'lilere yönelik saldırıların artması aydınları harekete geçirdi. 300 kişinin ortak imzasıyla açıklanan bildiride "HDP yalnız değildir" denildi.

Aralarında yazar Oya Baydar, gazeteci Ali Bayramoğlu, akademisyenler Erol Katırcıoğlu, Ayşe Berkman, Baskın Oran, sanatçılar Zeynep Tanbay, Mustafa Avkıran gibi birçok ismin bulunduğu 300 aydının HDP'nin siyaset yapma imkanını neredeyse olanaksız kılacak saldırılara dikkat çekmek ve hükümeti göreve çağırmak amacıyla imzaladığı bildiriye ilişkin Lamartin Otel'de basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıya bildirinin imzacılarından Oya Baydar, gazeteci Ali Bayramoğlu, Prof. Dr. Erol Katırcıoğlu, Ufuk Uras, Ali Bayramoğlu, Fehim Işık, Mithat Sancar, Tatyos Bebek, Osman Kavala, Mustafa Avkıran, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç'un yanı sıra çok sayıda imzacı katıldı.

"HDP yalnız değildir" pankartının asıldığı toplantı salonunda gerçekleşen toplantıda ilk sözü Prof. Dr. Erol Katırcıoğlu aldı. Yerel seçimlerin bir referandum niteliğinde olduğunu belirten Katırcıoğlu, demokratik süreçleri kullanmak isteyen HDP'nin bu süreçleri kullandığı sırada saldırılarla karşılaşması üzerine böyle bir imza bildirgesi hazırladıklarını söyledi. Yerel seçimler yaklaşırken seçim meydanlarında hukuk devletinin değil linç kültüründen beslenen saldırganların kol gezmesini kaygıyla karşıladıklarını belirten Baydar, aynı zamanda Kürt sorununun demokratik çözümüne yönelen bu saldırıların barış sürecini tehlikeye düşürme ihtimalinin de bulunmasının kaygılarını daha da arttırdığını söyledi. HDP'nin demokrasi zenginleştiren farklı bir sesi ve sözü dillendiren bir parti olduğunu belirten Baydar, HDP'nin seçim çalışmalarının sistematik olarak engellendiğini söyledi. Baydar, "Son olarak Fethiye'de HDP toplantıları zorbaca engellenmiştir ve ne hazindir ki seçim güvenliğini sağlamakla yükümlü kamu görevlileri seyirci kalmayı, saldırganlara göz yummayı tercih etmişlerdir. Kamu görevlilerinin saldırganlara gösterdiği 'anlayış' tüyler ürperticidir" dedi.

"ORTAK TAVIR ÇAĞRISI"

Baydar, Fethiye'de Kaymakam'ın saldırıyı önceden bilmesine rağmen hiçbir önlem alınmamasının ve HDP tabelasının resmi vinç aracı ile indirip yerine Türk bayrağı asılmasının ise seçimin meşruiyetine gölge düşürecek kadar ciddi bir suç olduğunu söyledi. Bütün siyasal partileri saldırılara karşı ortak tavır almaya çağıran Baydar, her siyasi partinin özgürce seçim çalışması yapabilmesinin de hukuk devletinin vazgeçilmez ilkesi olduğunu söyledi. Hükümeti de anayasal görevini yapmaya çağıran Baydar, "Saldırganları yargı önüne çıkarmalı ve bundan sonra olası bütün saldırıları önceden engelleyecek önlemleri acilen almalıdır. Zorbalık ve demokrasi birarada olamaz. İmza koyduğumuz bildiri ile demokrasiden yana saf tuttuğumuzu kamuoyuyla paylaşıyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2014, 15:13
banner53
YORUM EKLE

banner39