banner39

Genç seçmenler kimi tercih etti?

Genç seçmenler arasında AK Parti yüzde 29.5, HDP yüzde 23.8, CHP yüzde 23.7 ve MHP yüzde 18.9 oy aldı

Politika 10.06.2015, 09:49 10.06.2015, 11:58
Genç seçmenler kimi tercih etti?

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

7 Haziran genel seçiminde ilk kez sandığa giden 23 yaş altı 1 milyon 103 bin seçmene yönelik A&G Araştırma şirketince seçimden birkaç gün önce yapılan ve seçim yasakları nedeniyle açıklanmayan araştırmaya ilk kez sandığa giden gençlerin ilk tercihi Ak Parti olsa da  tercihi muhalefet partileri oldu.

Milliyet'in haberine göre A&G Araştırma Şirketi Müdürü Adil Gür, seçimden birkaç gün önce yaptıkları ve seçim yasakları nedeniyle kamuoyuyla paylaşılmayan anketin sonuçlarını açıkladı. Gençlerin özgürlük taleplerinin belirleyici olduğunu belirten Gür, “2-3 Haziran’da yaptığımız araştırmaya göre 23 yaş altı seçmenlerde AK Parti yüzde 29.5, HDP 23.8, CHP 23.7 ve MHP 18.9 oy oranına sahipti. Bu sonuçlara göre gençlerin oy oranı AK Parti için genel ortalamanın altında kalırken muhalefet partilerinde ortalamalarının üzerinde bir orana sahip” dedi.

“Yaş yükseldikçe AK Parti’nin oyunun yüksek olmasının temel nedeni siyasi söylemlerin geçmişle kıyaslamalar içermesi” diyen Gür, şöyle konuştu: Gençler Türkiye’deki eski durumu hatırlamıyor veya bilmiyor. Bu da eğilimlerinde etkili oluyor. Zamanlarının büyük çoğunluğunu sosyal medyada geçiren gençler, bu mecraları iyi kullanan muhalefete eğilim sergiliyor. Gençler arasında HDP ikinci parti. Gençler, yaşlarının da verdiği bir hisle milliyetçi tutumlar da sergileyebiliyor.

‘MİZAH DİLİ GENÇLERİ ÇEKTİ’

Konsensus Araştırma Şirketi Müdürü Murat Sarı, gençlerin büyük çoğunluğunun CHP, MHP ve HDP’ye oy verdiğini belirterek “Sonuçlara doğrudan bir etkisi olmasa da önemli bir kitle söz konusu. Ancak 7 Haziran’da gördük ki genç seçmenin AK Parti’ye ilgisi azaldı. İnternet üzerinden sosyalize olan gençler büyük oranda muhalefet partilerini tercih etti. Gezi’yle politik reaksiyon gösteren gençlerin büyük çoğunluğunun neredeyse bütün hayatları sosyal medya üzerinden şekilleniyor. 18 yaşındaki bir seçmen bir tarafta sosyal medyayı kapatan bir iktidar görürken bir tarafta da aynı mecralarda kendi dillerini kullanan partiler buldular. Özellikle HDP’nin sosyal medya kampanyalarında kullandığı mizah dili, gençlerin dikkatini çekti” dedi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?