banner39

Gizemli adam Kozinoğlu'na tutuklandı

Ergenekon soruşturması kaspamında İstanbul Nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesince tutuklanan MİT mensubu Kaşif Kozinoğlu, Metris Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

Politika 10.03.2011, 07:52 11.03.2011, 05:15
Gizemli adam Kozinoğlu'na tutuklandı

'Ergenekon' soruşturması kapsamında evinde arama yapılan MİT görevlisi Kaşif Kozinoğlu, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde, Ergenekon soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz tarafından ifadesi alınan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) üyesi Kaşif Kozinoğlu, sevk edildiği İstanbul Nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesince tutuklandı. Kozinoğlu polisler tarafından Metris Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesinde, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz tarafından ifadesi alınan Kozinoğlu, sevk edildiği İstanbul Nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesince sorgulandı.

Mahkeme, Kozinoğlu'nun tutuklanmasına karar verdi.

'Ergenekon' soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan MİT mensubu Kaşif Kozinoğlu, İstanbul Adliyesi'ne Savcı Zekeriya Öz'e ifade verdi.

Kozinoğlu, Öz tarafından "Terör örgütü üyeliği ve gizli belgeleri temin etme" suçlarından tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildi.

MİT görevlisiyle ilgili karar akşam saatlerinde verildi ve İstanbul Nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesi Kozinoğlu'nun tutuklanmasına karar verdi.

METRİS CEZAEVİ'NE GÖNDERİLDİ

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) üyesi Kaşif Kozinoğlu Metris Cezaevi'ne gönderildi.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz tarafından ifadesi alınan Kozinoğlu, sevk edildiği İstanbul Nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesince tutuklandı.

Kozinoğlu polisler tarafından Metris Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

DÜN YURDA DÖNDÜ

Soruşturma kapsamında Ankara'daki evinde arama yapılan Kozinoğlu, yurt dışında olduğu için hakkındaki karar uygulanamamıştı.

Kaşif Kozinoğlu, Türk Hava Kuvvetleri'ne ait kargo uçağı ile dün yurda getirildi.

MİT Afganistan sorumlusu R.T'nin eşlik ettiği Kozinoğlu'nu Afganistan'dan getiren uçak dün saat 18.00 sularında Ankara'ya indi. Etimesgut'taki askeri havaalanına iniş yapması planlanan uçak, Esenboğa'ya indi.

Havaalanı çalışanları tarafından fark edilen Kozinoğlu, hiçbir kontrolden geçirilmeden kendisini bekleyen MİT mensuplarınca götürüldü.

17 gündür Afganistan'da olduğu öğrenilen Kozinoğlu'nun MİT'in Orta Asya Bölüm Başkanı olarak görev yaptığı iddia edildi. Kozinoğlu'nun yurtdışındayken etrafında bulunanlara Türk adaletine teslim olacağını söylediği öğrenildi.

Oda TV baskınında Soner Yalçın'ın ofisinde bulunan 'Koz' isimli dosyada MİT'e ait bilgi ve belgeler, AK Partililer hakkında istihbarat notları bulunmuş, bu bilgilerin de MİT mensubu Kozinoğlu tarafından sızdırıldığı ileri sürülmüştü.

Kozinoğlu'nun adı 2004 yılında karıştığı yargı-mafya-MİT skandalına rağmen ülkenin en gizemli isimlerinden biri olmaya devam etmişti. Tek fotoğrafı ise yıllar önce çekilen küçük bir kareydi.

SUSURLUK'TA İSMİ DUYULDU

Daha önce ismi Susurluk soruşturması ve Alattin Çakıcı'yla birlikte gündeme gelen Kozinoğlu'nun evinde yapılan aramada, ortam dinlemesinde kullanılan micro kasetler ve çok sayıda flaş bellek bulundu. Kasetlerde üst düzey bürokratlar, siyasetçiler, emniyet ve silahlı kuvvetlerde görev yapan üst düzey komutanlara ait ses kayıtları ve görüntelerin olabileceği iddia ediliyor. İstanbul'a gönderilen kasetlerin TÜBİTAK tarafından incelendiği ileri sürülüyor. Emniyet kaynaklarından alınıan bilgiye göre, kasetlerde siyasetçiler, yargı ve emniyet mensupları aleyhinde 'koz' olarak kullanılacak nitelikte görüntüler var.

SES KAYITLARI VE GÖRÜNTÜLER

14 Şubat'ta gerçekleştirilen Oda Tv baskınında Soner Yalçı'ın ofisinde bulunan 'Koz' isimli dosyada MİT'e ait bilgi ve belgeler, AK Partililer hakkında istihbarat notları bulunmuş, bu bilgilerin de MİT mensubu Kozinoğlu tarafından sızdırıldığı iddia edilmişti.

BİR AY ÖNCE UÇTU

Edinilen bilgiye göre, 2010/857 numaları soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan Kaşif Kozanoğlu,yaklaşık 1 yıldır İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen kararla 14 Şubat'ta İstanbul'da gerçekleştirilen Oda Tv operasyonu ve 2 Mart'ta yapılan orerasyonda gözaltına alınan isimlerle birlikte teknik takibe alındı.

İddialara göre, Kozinoğlu hakkında mahkemenin aldığı karar 2 Mart tarihinde çok daha önce MİT Müşteşarlığı'na gönderildiği. Oda Tve operasyonunun başladığı 14 Şubat'tan sadece 1 ay önce 11 Ocak'ta yurtdışına çıkış yaptığı belirtilen Kozinoğlu'nun soruşturmadan haberi olduğu öne sürülüyor. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından  Kozinoğlu, hakında alınan kararın ise hangi tarihte MİT'e ulaştı bilinmiyor. MİT'ni konuyu gizli tutması için talimat verildiği de ileri sürülen bilgiler arasında

 

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?