Güçlü'den Paris'teki cinayetlere ilginç yorum

Kürt meselesi konusunda silahsız çözümden yana olan İbrahim Güçlü, "Fransa'daki cinayetler Kandil-İmralı kapışmasıdır" dedi

Güçlü'den Paris'teki cinayetlere ilginç yorum

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Kürt siyasetçi ve yazar İbrahim Güçlü, Fransa'da aralarında PKK'nın kurucularından Sakine Cansız'ın da bulunduğu 3 Kürt kadının Paris'teki Kürt Enstitüsü'nde öldürülmesinin Kandil-İmralı kapışması olduğunu söyledi.

Cihan muhabirine konuşan İbrahim Güçlü, Öcalan ile Kandil konseptinin birbiriyle çatışma içinde olduklarını iddia etti.

Kandil'in bugün ilkesel olarak kabul ediyor gözükse de silahların bıraktırılması aşamasında çatışmanın başlamasının kaçınılmaz olacağını savunan Güçlü, "PKK silahsız olmaz, silah olmadan PKK olmaz, yöneticilerinin bir kıymeti yok. PKK şu an bölgede bir ittifak cephesi içinde yer alıyor. İran, Irak ve Suriye bu cephe içinde. Rusya'ya kadar uzanan bir cephe mevcut. Bu cepheden bağımsız Türkiye ile uzlaşması mümkün mü? " dedi.

"ÖCALAN'IN SAKİNE CANSIZ HAKKINDA SÖYLEDİKLERİ AÇIKLANSA HERKES YÜZÜNÜ KAPATIR"

Güçlü, Fransa'da öldürülen Sakine Cansız hakkında ise şu bilgileri verdi: "Örgütte 1990'lara kadar Cemil Bayık ve diğerlerinden daha etkin olan bir yöneticiydi. Daha sonra muhalif durumuna düştü, Mehmet Şenerlerle birlikte bir muhalefeti oldu. Mehmet Şener öldürülünce o tekrar örgüte döndü. Daha doğrusu teslim oldu. Öcalan tarafından itibarsızlaştırmak için her şey yapıldı. Abdullah Öcalan'ın Sakine Cansız hakkında söyledikleri bugün kamuoyuna açıklansa herkes yüzünü kapatarak yürüyecek durumdadır. Onun hakkında o kadar rezil söylenmiş şeyler var."

Fransa'daki cinayetleri normal, muhalefetin yeniden tezahürü olarak örgüt içindeki bir infaz gibi görmediğini vurgulayan Güçlü, şöyle devam etti: "Bunu Kandil-İmralı kapışması olarak, erken kapışma olarak değerlendiriyorum. Erken başlayan bir hesaplaşma gibi görünüyor. Süreci provake etme, süreci bugünden engelleme ve işi daha ilerilere tırmandırmama. Çünkü ortaya çıkmış iyimserlik havasında Öcalan öyle bir hava verdi ki bugün yarın bu iş çözülecek. Biraz Kandil bundan rahatsız. Bunun için engellemeye çalıştı, onun için erken başlattı. Eğer Sakine Cansız, Avrupa'dakiler Öcalan'dan yana görünüyorlarsa bu infaz doğrudan Kandil'in, Öcalan'ın eskiden ilişkili bulunduğu, PKK'nın birlikte çalıştığı Türkiye'deki derin devlet güçlerinin, JİTEM vesair güçlerin bir hareketi olabilir. Ama eğer Sakine Cansız Kandil'den yana ise bugün atılan sloganlar ilginçti. Orada işin arkasında MİT var denilince ben slogan atanların Öcalan konseptine karşı olduklarını ve Öcalan'ı MİT ile ilişkilendirerek Sakine Cansız'ın öldürülmesini sanki ona bağladıkları gibi bir sonuç çıkardım."

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2013, 15:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35