Gül: Affetme yetkim olsa anında ederim

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hapishanelerdeki hasta hükümlü ve tutuklularla ilgili kendisinin direkt af yetkisinin bulunmadığını, bunun kanunlara göre yapıldığını söyledi.

Gül: Affetme yetkim olsa anında ederim

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İtalya’ya hareketinden önce basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Gül 5 yıldır Ergenekon’dan tutuklu bulunan yüksek şeker, karaciğer ve kanser hastası Prof. Fatih Hilmioğlu’nun affedilmesiyle ilgili soruya cevap verdi.

Gül açıklamasının ardından sorulara da cevap verdi. Cumhurbaşkanı Gül şunları söyledi:

Defalarca söyledim ben. Halkımız şöyle zannediyor. Cumhurbaşkanı birisini arzu ederse cezaevindeki bir hastayı affedebilir. Böyle bir yetkim yok benim. Yetkim olsa hemen kullanırım. Hapishanelerde cezaevlerinde hasta olan yaşlı olanların adli tıpa savcılar vasıtasıyla başvurması gerekiyor: Adli Tıp'ın vereceği raporlar Adalet Bakanlığı aracılığı ile önüme geliyor. Ben bu durumlarda evet de diyebilirim hayır da diyebilir. Ancak bu prosedürler işlerse ben o zaman devreye girebiliyorum.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2014, 18:03
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
erdem yıldız .0534 963 5881
erdem yıldız .0534 963 5881 - 7 yıl Önce

babam 24 yıl ceza almışmı bu cezasını çektıgi sürede hastalıgı hızla ilerledi buna istinaden hastaneden ve onkolojiden ceza evinde hayatı idame ettiremez kötü sonuçlar dogura bilir tahliye edilmelidir raporunu aldım zaten 5 kez kemateropi aldı ışın tedaviside görüyor dün ankaradan yargıtaydan babamın temmiz raporu onanıp geldi ve tekrar tutuklandı ayaga kalkamıcak haldeki babamı ceza evine götürdüler ..sizce ne yapılmalıdır bursa 3 agır cz mahkemesinden verilen karar

banner39