banner39

Gül: Aktif siyasetin içinde olmayacağım

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, aktif siyasetin içinde olmayacağını belirterek aday olmayacağı mesajını verdi

Politika 13.03.2015, 13:24 13.03.2015, 15:23
Gül: Aktif siyasetin içinde olmayacağım

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bundan sonra da bütün birikimimi devlet, millet ve halk için vermeye devam edeceğini belirterek, "Şu anda aktif siyasetin içerisinde olmayacağım" dedi.

Cuma namazını İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü'ndeki Fatih Ormanı Camisi'nde kılan Gül, çıkışta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Gül, başka bir gazetecinin, "Sayın Cumhurbaşkanı'ndan ve Başbakan'dan açıklamalar geldi siyasete dönmeniz konusunda. Bu konuda bir yanıt verecek misiniz?" sorusu üzerine, kendisiyle ilgili söylenenler ve yazılanların tamamen kendi bilgisi dışında olduğunu söyledi.

"Arkadaşlarla oturup konuşmuşluğumuz veya herhangi bir görüşmüşlüğümüz bu konularla ilgili söz konusu değil" diyen Gül, bunların tamamen kendisi dışında gelişen şeyler olduğunu kaydetti.

Gül, Cumhurbaşkanlığı süresi bitip Ankara'dan ayrılırken de bu tip aktif siyasete katılıp katılmayacağıyla ilgili sorularla karşılaştığını belirterek, şöyle devam etti:

"O günkü söylediklerim bugün de benim için geçerlidir. Dolayısıyla şu anda böyle bir düşüncem yok. Bunu zaten değişik vesilelerle sorulduğunda da hep söyledim. Şüphesiz ki ben AK Parti'nin kurucusuyum. AK Parti'nin içeride, dışarıda milletimize yaptığı çok güzel hizmetleri arkadaşlarımızla yaptık. Bundan sonra da bütün birikimimi devletim, milletim, halkım için şüphesiz ki vermeye devam edeceğim. Sadece bütün bunları kendime saklayacak halim yoktur. Bunun için sadece siyasetin içerisinde olmak da gerekmiyor. Arkadaşlar sorumluluklar aldılar, devam ediyorlar. Onların hepsinin başarılı olmasını istiyorum. Dolayısıyla onların başarısı millete hizmettir. Ben de yeri geldiğinde şüphesiz ki üstüme düşenleri, görüşlerimi, fikirlerimi paylaşarak yardımcı olmaya çalışırım. Tekrar söylemek istediğim şey, bu tip sorulara daha önce nasıl cevap verdiysem, bugünkü cevabım da o şekilde. Dolayısıyla şu anda aktif siyasetin içerisinde olmayacağım."

ERDOĞAN "ADAYLIĞI İSABETLİ OLUR" DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta yaptığı açıklamada, Abdullah Gül'ün adaylığıyla ilgili "Aday olursa isabetli olur" demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Seçimler yaklaşırken 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir görüşmeniz oldu mu veya olacak mı? Gül'ün adaylığı söz konusu olabilir mi?" bir soru üzerine şunları söylemişti:

Şu anda tabii adaylık konusu Abdullah Bey'in kendi takdiridir. Ben kendisi ile geçen hafta bir görüşme yaptım. Sayın babası, çok değerli büyüğümüz, biliyorsunuz bir rahatsızlık geçirdi, hastaneye kaldırmışlardı, Abdullah Bey de Kayseri'ye gitmişlerdi. Ben Kayseri'de kendilerini babalarının rahatsızlığı nedeniyle aradım, şifa dileğinde bulundum. Diğer politik, siyasi kararlar tabii ki Abdullah Bey'indir. Bana göre, böyle bir şey için vereceği karar, güzel de olur, hayırlı da olur.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?