banner39

Gül: Hükümet komiserliğine izin verilmez

Macaristan'da 'paralel yapılanmalar'a değinen Cumhurbaşkanı Gül, “Hükümet komiserliğine kimse izin vermez” diye konuştu

Politika 18.02.2014, 08:55 18.02.2014, 11:24
Gül: Hükümet komiserliğine izin verilmez

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Paralel devlet" sorusunu cevaplarken, devlet içinde başka bir dayanışmayla hareket edenler olduğuna dikkat çekti.

Macaristan'da gazetcilere açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Hükümet komiserliğine kimse izin vermez” dedi.

Budapeşte’de gazetecilerin sorularını cevaplayan Gül, internet düzenlemesiyle ilgili olarak şunları söyledi:

TBMM’de kabul edilen düzenlemeye gelirsek. Dedim, birkaç sıkıntılı durum var. Görüşlerimizi paylaştık. Bir yol bulmak için çalışıyoruz. Ama esas genel konjonktürde ne yaparsanız yapın algı meselesi var. Yasa 2-3 sene önce çıksaydı bu algılamalar olmazdı. Daha önce çıkan yasada daha ileri olumsuzluklar var ama oybirliği ile olmuş. Birkaç sıkıntılı konu vardı ama bu yasada iyi noktalar hiç konuşulmuyor. Bu iyi şeyler 2 sene önce olsaydı milletvekillerine, bir genel başkana, bir sürü sıradan vatandaşa yapılan şantajlar önlenebilirdi. Her şeyin başında insan onuru var. İnsanın onurunu koruyacak bazı güzel şeyler var ama
1-2 sıkıntılı nokta da var, dönünce bakacağız.

‘HÜKÜMET KOMİSERLİĞİ’ KABUL EDİLEMEZ

Gül, paralel yapılanma iddialarına da değindi. Devlet içinde çalışanların da devlet memuru olarak çalışanların da etnik, dini, ideolojik, siyasi, bireysel tercihleri olabileceğini belirten Gül, şöyle konuştu:

Hatta dışarıda bu tip STK dediğimiz şeylere katılabilirler. Ama devlet görevi, devletteki hizmetleri, servisleri söz konusu olduğunda, sadakatlerini anayasa, yasa dışında, amirleri dışında herhangi bir dayanışma ve dürtüyle hareket edilirse, herhangi bir karar olursa, açık söyleyeyim, hiçbir devlet de buna müsaade etmez. Bu tip şeyle hareket edilen çeşitli olaylar doğrusu olmuştur. Hükümetler yanlış yapabilir, hükümetlerin yanlış politikaları olabilir. Bunlarla mücadele edilebilir, bunların hepsi demokratik çerçeve içinde bir mücadele olabilir. Hükümetleri rüştüne ermemiş gibi, onlara karşı ‘Bu doğru değil, bu doğru’ şeklinde bir hükümet komiserliği gibi davranılırsa bu olmaz, kabul edilemez. Ne olursa olsun bu olmaz.

Siyasi mücadeleler verilebilir. Basın yoluyla yanlışlar tenkit edilebilir ama bunun ötesinde devlet kademelerindeki pozisyonlarından dolayı herhangi bir şekilde bir mücadele asla söz konusu olamaz. Bunlar varsa da bunlarla da hukuk çerçevesinde mücadele edilir. Başka türlü olmaz.

İNTERNET YASASI

İnternet, dünyayı küreselleştiren, sınırları, gümrükleri anlamsız kılan şey. Kimse bunun dışında kalamaz açıkçası. Kalanlar ancak kontrollu, rejimleri belli olan ülkelerdir. Türkiye böyle bir ülke değil. İnternette herşeyin serbest olduğu bir ortam hiçbir demokraside sözkonusu değil. Gerek ABD, gerek AB şu sonuca vardılar: Gerçek hayatta suç olan ne varsa internet ve sanal hayatta da suç odur. İnternette problem ne? Gerçek hayatta faili buluyorsunuz, internette faile ulaşmak çok zor. Onun için bir çok ülkede sıkıntılar çıkıyor. AB direktifleri var. Bunları bir şeye bağlamışlar bir taraftan özgürlükler, bir taraftan suçların işlendiği bir ortamın çıkmaması için o denge önemli. Bunu yaparken ölçü kaçarsa o zaman sıkıntı ortaya çıkar.

Bu son konuya gelirsek. Dedim, birkaç sıkıntılı durum var. Bunlarla ilgili görüşlerimizi paylaştık. Bir yol bulmak için çalışıyoruz. Bu yasada birkaç sıkıntılı konular vardı ama iyi noktalar var bunlar hiç konuşulmuyor. Bu iyi şeyler iki sene önce olsaydı milletvekillerine, bir genel başkana, bir sürü sıradan vatandaşa belki de o ne şantajlar yapıldı. Onlar da önlenebilirdi. Ama esas genel konjonktürde algılamada bir şey varsa ne yaparsanız yapın algılama meselesi var. İki üç sene önce çıksaydı bu algılamalar olmazdı.  İnsanın onurunu koruyacak bazı güzel şeyler var ama bir iki nokta var, dönünce bakacağız. Bir de şu var tabii.

Bu bir torba yasa, bu yasada getirilen, bir kaç milyon vatandaşla ilgili, özürlülerle ilgili öyle güzel düzenlemeler var ki.. Onlar da konuşulmuyor. Herkes ilgilendiği noktaya bakıyor.

"İNTERNET YASASINDAKİ SIKINTILI KISIMLAR"

En önemlisi trafik.. HSYK ile ilgili sıkıntılı noktaları söyledim. Komisyon ve genel kurulda her halde bunlar dikkate alınmıştır. Algılamada ilk taslak neyse herkesin kafasında o var. Neticede genel kuruldan ne çıktıysa taslakla yan yana koyup bakmak lazım. HSYK’yı bakana bağlayan düzenlemeler vardı. Bunları alıp bakmadan konuşmak doğru değil. Cumhurbaşkanı olarak ben kendimi Anayasa Mahkemesi yerine de koyamam. Ancak çok aleni gördüğüm noktalarla ilgili itirazlarımı yaparım. Benden önceki cumhurbaşkanları da Mahkemesi karar verir diyorlar.

HSYK DÜZENLEMESİ

Genellikle yasalar TBMM’ye sevkedilir sevkedilmez, komisyona gider gitmez çalışıyoruz. Önerilerimizi o safhada yapıyoruz. Bazen önerilerimiz komisyonda ya da genel kurulda dikkate alınıyor. Hakimler Savcılarla ilgili yasa ilk Meclis’e verildiğinde komisyondan aldık çalıştık, bizim açımızdan 15’e yakın nokta vardı. Önerilerimizi yaptık, sayın bakanı çağırdım. Komisyondan, Genel Kurul’dan geçti. değişiklikler yapıldı. Dönünce inceleyeceğiz.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?