banner39

Gül, Kuveyt Emiri'ni ağırladı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bölgesel ve küresel barış ve istikrarına tehdit teşkil eden sorunların başında Suriye’deki insanlık dramı geldiğini söyledi.

Politika 29.04.2013, 21:20 29.04.2013, 21:20
Gül, Kuveyt Emiri'ni ağırladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmet el-Cabir el-Sabah onuruna Çankaya Köşkü’nde yemek verdi. Akşam Yemeğine Kuveyt Devleti Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Mustafa Al-Shemali, Ticaret Bakanı Enes Es-Salih, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcıoğlu ile Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve davetliler katıldı.

Yemek öncesi konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Kuveyt ile yapılan iş birlikleri ile bölge sorunlarına değindi.

Bölgenin içinden geçmekte olduğu tarihi süreç bağlamında, Kuveyt Emiri’nin ortaya koyduğu siyasi vizyonu takdirle karşıladıklarını belirten Gül, “Körfez’in en köklü parlamento geleneğine sahip olan Kuveyt, bu vizyon temelinde son dönemde medya özgürlüğü ve kadın hakları gibi alanlarda hayata geçirdiği reformlarla öncü konumunu bir kat daha pekiştirmiştir. Bölgemizde bu köklü değişimler yaşanırken Türkiye ve Kuveyt’in aynı tarafta saf tuttuğunu memnuniyetle görüyoruz. Bugün bölgesel ve küresel barış ve istikrara tehdit teşkil eden sorunların başında Suriye’deki insanlık dramı gelmektedir. Temennimiz, krizin daha fazla kan ve gözyaşı dökülmeden Suriye halkının iradesi doğrultusunda hayata geçirilecek siyasi geçiş süreciyle bir an evvel sona erdirilmesidir.” dedi.

Bölgedeki birçok sorunun temelinde Filistin meselesi bulunduğunun altını çizen Gül, bu mesele çözülmeden Ortadoğu’da kalıcı barış ve istikrarın sağlanmasının mümkün olmadığını ve Kuveyt’teki Filistin Büyükelçiliği’nin yeniden açılmasının bu bakımdan ziyadesiyle mühim olduğuna dikkat çekti.

Ortak komşu olan Irak'ta barış, huzur, istikrar ve refahın sağlanmasının en temel arzuları olduğunu kaydeden Gül, sözlerini şöyle tamamladı, “Kendi içinde ve komşularıyla barışık bir Irak vizyonu çerçevesinde bu ülkenin Kuveyt’e karşı olan yükümlülüklerini yerine getirmesinde Alteslerinin izlediği ılımlı ve uzlaşı taraftarı politikalar, tüm uluslararası camianın malumudur. “

Kuveyt Emiri Şeyh Sabah ise, özel ve kamu sektörüne ait Türk firmalarını ve kurumlarını Kuveyt Kalkınma Planının içermiş olduğu yatırım projelerini hayata geçirme konusundaki katkılarını sürdürmeye çağırdıklarını vurguladı.

Sabah, "Ortak hedeflerimize ulaşabilmek ve barış, istikrar ve refahın hakim olduğu bir dünyayı kurma arzumuzu gerçekleştirebilmek amacıyla dost ülkelerimizin, bölgesel ve uluslararası örgütler nezdinde daha fazla ortak çalışma yürütmelerini temenni eder ve bunun için tamamen hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.” şeklinde konuştu.

 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?