banner39

Gül: Terörün var olması üzücü

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Pınarbaşı Emniyet Müdürlüğü önündeki patlamaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Politika 26.05.2012, 00:36 26.05.2012, 00:36
Gül: Terörün var olması üzücü

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD ziyareti kapsamında teknoloji merkezi Silikon Vadisi'ndeki ''twitter''ın merkezini ziyaretinin ardından, TRT Haber'in ''Sosyal Medya'' programına konuk oldu ve gündemin yanı sıra ''twitter''dan kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. 
Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesindeki patlamaya ilişkin soru üzerine Gül, terörün yüzyılın en büyük belası olduğunu söyledi. Dünyanın farklı kentlerinde farklı şekillerde terörün kendini gösterdiğini dile getiren Gül, şöyle devam etti:
''Bizdeki terör maalesef etnik temele dayalı bir terör faaliyeti. Bununla amansız bir mücadele içerisindeyiz. Üzücü olan şey şu; insanların düşüncelerini ifade edebildiği bir ortamda terörün var olması ve teröre destek olunması gerçekten çok üzücü. 
Hedefleri başka bir yerdi belli ki. Belki büyük kentlere gidip oralarda bazı işler yapmak istiyorlardı. Güvenlik güçleri şüphelenince ve takibe alınca, kendileri de fark edilince artık esas hedeflerine ulaşma imkanları olmadığını anladıklarında maalesef bu olay gerçekleşmiş. Tabii telin ediyorum ve hayatını kaybeden polisimize Allah'tan rahmet, ailesine sabır diliyorum. Bana gelen bilgiye göre kayıp ikiydi. Diğer vatandaşımıza da aynı şekilde Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Güvenlik güçlerimizin çok teyakkuzda olmaları gerekiyor ve öyleler.''

Fersah fersah ötesinde olacaktı
Terör örgütünün bölgede, ''Biz var olmasaydık, bu türlü zararlar vermeseydik sizin sorunlarınızı çözme konusunda katkı sağlamayacaklardı'' diye propaganda yaptığına ilişkin değerlendirme üzerine Cumhurbaşkanı Gül, bunun büyük bir yanılgı olduğuna dikkati çekti.
TBMM'nin açılışında yaptığı konuşmada bu noktaya değindiğini ve ''(Bu şiddeti, terörü yapmasaydık Kürt meselesinde böyle bir anlayış doğmazdı, hak ve hukukumuzu silahlı mücadeleyle alacağız) diye inanıyorsanız tarihi yanılgı içindesiniz'' dediğini anımsatan Gül, şunları kaydetti:
''Gerçekten de buna inanarak söylüyorum; Türkiye'de terör söz konusu olmasaydı, bu kadar kan dökülmemiş olsaydı, geçen 20-25 yıl içinde bu kadar silahlı çatışma yaşanmamış olsaydı bugün Türkiye'nin demokratik standartları, hak ve özgürlüklerle ilgili standartları bunun fersah fersah ötesinde olacaktı. Bunun bilinmesini isterim. Bütün kana, bu kadar şiddete rağmen ve her ülkenin güvenlik adına demokratik standartlarını daraltmasına rağmen bunun tam tersini yapan Türkiye'dir. Düşünün ki bu kan, şiddet, acılar olmasaydı bu meselelerin hiçbiri bugün gündemimizde değildi, çok daha farklı durumdaydık.''

Annan Planı son şans

Cumhurbaşkanı Gül, oradayken CNN International televizyon kanalında Christiane Amanpour'un uluslararası gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Amanpour'un Cumhurbaşkanı Gül ile yaptığı röportaj yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Gül, ''Annan Planının öngördüğü şekilde, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed'in görevi bırakacağı yönünde umudunuz var mı?'' şeklindeki soruyu şu şekilde cevapladı:

''Suriye'de halkı mutlu ve refah içinde görmek istiyoruz. Biz, 6 maddelik Annan Planının Suriye'nin düzenli bir şekilde dönüşümü için son şans olduğunu düşünüyoruz, bu yüzden de Annan Planının tam olarak uygulanmasını istiyoruz. Eğer tam olarak uygulanmazsa, orada sorunlar daha da kötü bir hale gelecektir.''

Amanpour'un, ''Türkiye, Suriye'de insani koridor, tampon bölge kurulması gibi konulardan söz etti. Türkiye bu konularda epey şey söyledi ama harekete geçmedi. Türkiye bir şey mi bekliyor, ABD'nin öncülük etmesini mi bekliyor, harekete geçmeden önce neye ihtiyacınız var?'' sorusu üzerine ise Gül şunları kaydetti:

''ABD bu konuda çok önemli ülke olarak meseleyle daha çok ilgilenmeli. Kesinlikle Annan Planının tam olarak uygulanmasını çok yakından takip etmeliyiz. Bu yüzden Suriye'de daha çok (BM) gözlemcisine ihtiyacımız var, bu 300 gözlemci yeterli değil. Aslında Suriye'de birkaç bin gözlemci olmalı.''

''Esed'i görevi bırakması yönünde ikna etmesi için İran'la konuşuyor musunuz?'' sorusu üzerine ise, Cumhurbaşkanı Gül, "İran bunun sorumluluğunu taşımamalı, o yüzden İran'a, onları (Suriye yönetimini) desteklememelerini söylüyoruz. Artık Esed ülkeyi yönetecek durumda değil" dedi.

İRAN'IN NÜKLEER PROGRAMI

Bağdat'ta yapılan İran'ın nükleer programıyla ilgili müzakerelerin başarılı olacağı ve bir savaştan kaçınılacağı konusunda umutlu olup olmadığının sorulması üzerine ise, Cumhurbaşkanı Gül, ''Biz bu konuda bir nebze de olsa iyimseriz. Bu konuda son toplantı İstanbul'da yapıldı ve biraz ilerleme sağlandı. İstanbul'da taraflar arasında iyi bir hava vardı, birbirlerini dinlediler, uzun zaman sonra birbirlerini anladılar ve görüşmelere devam etme kararı aldılar. Umarım taraflar bu konuda daha fazla adım atarlar, çünkü bu sorunun siyasi çözümü dışında alternatifi yok. İki taraf da bunun farkında" diye konuştu.

AB ÜYELİĞİ

Fransa'da Sarkozy'nin yerine Cumhurbaşkanı François Hollande'nin gelmesiyle daha sıcak ve adil bir yaklaşım bekleyip beklemediğinin sorulması üzerine ise Gül, ''Evet öyle düşünüyorum. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande son derece makul biri ve son derece geniş bir vizyona sahip. İşlerin pürüzsüz şekilde ilerlemesini umut ediyorum'' diye konuştu.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?