Gül: Türkiye dışında kalamaz

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 30 Ağustos resepsiyonunda gazetecilere yaptığı açıklamada "Türkiye bu işlerin tamamen dışında kalamaz, kaosun bitmesini en çok biz istiyoruz" dedi.

Gül: Türkiye dışında kalamaz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Çankaya Köşkü'nde resepsiyon verdi.

Cumhurbaşkanı Gül, ilk kez başkomutan sıfatıyla Çankaya Köşkü'ndeki tören alanında, açık havada, 30 Ağustos resepsiyonu verdi. Gül, davetlileri, eşi Hayrunisa Gül ile karşıladı.

Resepsiyona, TBMM Başkanı Cemil Çiçek yalnız katılırken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile geldi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve eşi Kamuran Özel, Anayasa Mahkemesi Başkanı Ferruh Kaleli, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Başbakan Yardımcıları Ali Babacan, Beşir Atalay ve Bekir Bozdağ TBMM Başkanvekili Sadık Yakut'un da katıldığı resepsiyonda, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu yer aldı.

Kuvvet komutanlarının da hazır bulunduğu resepsiyona MİT Müsteşarı Hakan Fidan da katıldı.

Milletvekillerinin de yer aldığı resepsiyonda, Nihat Özdemir, Ahmet Çalık ve Hüseyin Bayraktar'ın da arasında olduğu işadamları ile Kenan Işık, Zekai Tunca, Kadir Çöpdemir, Burak Kut, Şoray Uzun gibi sanatçılar da davetliler arasında yer aldı.

Şehit yakınları, gaziler, farklı spor dallarından uluslararası derece elde eden sporcuların bulunduğu resepsiyona, yabancı büyükelçiler, bürokratlar, akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, gazeteci ve yazarlar ile sınıflarını temsilen farklı rütbede askerler de davet edildi.

Cumhurbaşkanı Gül, yaklaşık 1 saat süren karşılamanın ardından, gazetecilerin bayramını kutladı. Gül, ilk kez açık havada resepsiyon verdiklerini belirterek, "Yağmur yağacak diye korktuk ama yağmadı" dedi.

Resepsiyonda siyasilerin Suriye ile ilgili verdikleri mesajlar öne çıktı.

Ülkedeki gelişmelerle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Türkiye bu işlerin tamamen dışında olamaz" dedi.

Müdahalenin siyasi bir stratejiye bağlı olmadığı takdirde sonuç alınamayacağını dile getiren Gül, özetle şunları söyledi:

"Suriye'de uzun sürecek bir kaos ve belirsizlik ihtimali var. Türkiye bu işlerin tamamen dışında olamaz, bölgede bu kaosun bitmesini, daha da kötü kontrolsüz çatışmalara yol açacak durumların ortaya çıkmasının önlenmesini en çok biz isteriz.

Bu işlerin çözümü siyaset ve diplomasi ile olacak. Siyaseti ve diplomasiyi daha çok zorlamak ve bunun kapısını aralamak için uğraşmak gerekir. Bunun için de Rusya ve İran'ın da bir şekilde bu işlere angaje edilmesi gerekir."

Gül tezkere tartışmalarına yönelik de "Mevcut tezkerenin sınırları belli, ihtiyaç olursa yeniden çıkarılır" ifadelerini kullandı.

YILMAZ: ESAD İKTİDARDAN UZAKLAŞTIRILMALI

Resepsiyonda gazetcilerin sorularını yanıtlayan Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da "Bizim kimyasal silah kullanıldığına dair bir tereddütümüz yok" dedi.

Olası Suriye operasyonuna da değinen Yılmaz, konuyla ilgili Türkiye'den bir talepte bulunulmadığını ifade etti. Yılmaz, Esad yönetiminin iktidardan uzaklaştırılması gerektiğinin de altını çizdi.

ABD tarafından yapılan açıklamada operasyonun hedefinin rejim değişikliği değil, yönetimi cezalandırmak olduğu belirtilmişti.

ÖZEL: HER TÜRLÜ TEDBİR ALINIYOR

Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel ise TSK'nın mevcut tezkeredeki direktife göre çalıştığını söyleyerek, "Endişeye gerek yok güvenlikle ilgili her türlü tedbir alınıyor" diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2013, 11:28
banner53
YORUM EKLE

banner39