Gül'den ODTÜ'deki saldırıya tepki

Cumhurbaşkanı Gül, Suriye'de yaşanan krize değinerek, "Umarım tıkanıklık G-20 zirvesinde aşılır" dedi. Gül, ODTÜ'de başörtülülere yönelik eyleme de tepki gösterdi

Gül'den ODTÜ'deki saldırıya tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, incelemelerde bulunmak üzere deniz otobüsü ile İstanbul 'dan Yalova'ya geçti.

Cumhurbaşkanı Gül, karşılama töreninin ardından kısa bir konuşma yaptı. Yalova'da olmaktan mutlu olduğunu belirten Gül, "Şehirlerimiz her geçen gün değişiyor. Yalova'da sanayisi ile ulaşım noktası olmasıyla önemli bir il. Büyük avantajları var. Vilayeti ziyaret edeceğim. Yalova, hanım valiye sahip ayrıcalıklı bir il. Bugün incelemelerde bulunacağım. Memleketin her tarafı bir birinden güzel ama Yalova ayrı bir güzel... Belediyeyi üniversiteyi ziyaret edeceğim. Bakalım Yalova Üniversitesi ne durumda. Türkiye her geçen yıl daha gelişiyor, ileriye gidiyor. Yalova'da daha ileriye gidecek" dedi.

Gül, konuşmasından sonra bir soru üzerine, Suriye konusuna da değindi. Gül, yaşanan tıkanıklığın G-20 Zirvesi'nde çözüleceğini temenni ettiğini söyledi.

Suriye'ye muhmetemel askeri operasyonla ilgili değerlendirmede bulunan Gül, "Bir an önce Suriye'de iç savaşın bitmesini arzu ediyoruz. Şüphesiz siyasi, diplomatik tüm kanalların sonuna kadar zorlanması gerek. 7 milyona yakın insan evini barkını terkettiyse, 100 binin üzerinde insan öldüyse, savaşta bile kullanılması yasak silahları kullanıyorsa bunun cevapsız kalınmaması lazım. Umarım BM'de yaşanan tıkanıklık G-20'de aşılır. Uluslararası camia toplu olarak hareket edip bu savaşa dur der. Sadece konuşmak daha çok insanın ölmesine neden olur" diye konuştu.

ODTÜ'DEKİ OLAYA TEPKİ

Cumhurbaşkanı Gül, ODTÜ'de başörtülü öğrencilere yapılan sözlü saldırıya ilişkin, ''Eğitim, herkesin temel hakkıdır. Temel hak olan bir eğitimi engellemeye de kimsenin gücü yetmez, dolayısıyla bu tartışmalar çok geride kalmıştır. Onun için Türkiye'nin en seçkin üniversitelerinden birisidir ODTÜ. Bu tip davranışlar hem yakışmaz hem de kimsenin gücü yetmez. Bu şekilde herhangi bir öğrenciye fikrinden, düşüncesinden dolayı baskı yapmayalım. Geçmişte kalan meseleler'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2013, 12:23
banner53
YORUM EKLE

banner39