Güler'den 'istihabartta operasyon' yorumu

İçişleri Bakanı Güler, Emniyet İstihbarat'ta başlatıldığı iddia edilen iç operasyonla ilgili olarak "Yanlış yapan hesabını verir" dedi

Güler'den 'istihabartta operasyon' yorumu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Gezi Parkı odaklı olaylardaki müdahaleler nedeniyle bazı polisler hakkında yürütülen soruşturmaya ilişkin "Gerekli işlem yapılır, kim yanlış yapmışsa hesabını verir. Söylenilen rakamlarla ilgili gerçeklik yok. Hayal ürünü rakamlar. İşlemler disiplin kurullarında devam ediyor" dedi.

Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen Mardin Tanıtım Günleri'nin açılışına katılan Güler, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Emniyet Genel Müdürlüğünün Gezi Parkı odaklı gelişmelerle ilgili olarak 164 polis hakkında açtığı soruşturmanın hangi aşamada olduğunun sorulması üzerine Güler, Gezi Parkı olaylarının ardından Ankara, İstanbul, İzmir ve bazı diğer kentlerde iddiaları incelemek üzere müfettişlerin görevlendirildiğini anımsattı.

Güler, başlangıçta bazı kamu görevlilerinin açığa alındığını ama soruşturmanın hala devam ettiğini dile getirerek, "Söylenilen sayılarla konunun bir ilgisi yok. Gerekli işlem yapılır, kim yanlış yapmışsa hesabını verir. Söylenilen rakamlarla ilgili gerçeklik yok. Hayal ürünü rakamlar. İşlemler disiplin kurullarında devam ediyor. Hangi suçun hangi disiplin cezasını gerektirdiği kanunlarda, tüzüklerde açıkça bellidir. Bunun gereği yapılır. Hepsinin de idari yargı merciler nezdinde itiraz hakkı vardır. Kim yanlış yapıyorsa gereğini, karşılığını bulur" diye konuştu.

Güler, konuya ilişkin gerçek rakamların Bakanlığın bugünkü açıklamasında verileceğini söyledi.

İçişleri Bakanı Güler, 10 ilde Reyhanlı benzeri saldırı iddialarının bulunduğunun hatırlatılması üzerine, "Bu iddiaları kim ortaya koyuyarsa herhalde Türkiye'deki bu huzur ortamının bozulması konusunda gayretlerini sürdürüyor. Böyle bir iddiayı sizden duyuyorum. Türkiye'nin her zaman bu tip iddialarla karşı karşıya olduğunu biliyoruz. Belli hassasiyet gösteren bölgeler var. Oradaki güvenlik önlemleri devam ettiriliyor" ifadelerini kullandı.

"Başbakan'a yeniden suikast iddiları gündem geldi. Bununla ilgili ne diyebilirsiniz" sorusuna ise Güler, "Onlar da hayal mahsulü iddialar" dedi.

Güler, Emniyet İstihbarat Dairesinde soruşturma iddialarına ilişkin soru üzerine her kurumun kendi içinde denetim mekanizmaları bulunduğunu vurguladı.

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı birimlerinin de Bakanlığın rutin teftişleri içerisinde bulunduğuna dikkati çeken Güler, "İstihbarat Dairesinde yapılan incelemede buna benzer bir incelemedir. Her kurumun kendi iç denetim mekanizmaları içerisinde yürütülen bir çalışmadır" değerlendirmesinde bulundu.

Güler, İl Emniyet Müdürleri Kararnamesi'ne ilişkin bir hazırlık bulunmadığını ancak ilerleyen günlerde olabileceğini söyledi.

HELİKOPTER MESELESİ

Sınır ihlali yapan Suriye helikopterinin düşürülmesinin ardından bölgede İçişleri Bakanlığınca alınan güvenlik önlemlerine ilişkin soruya Güler şu şanıtı verdi:

"Sınırlardaki koruma görevi Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait. Bizim de orada sınır gerisinde jandarmanın, emniyetin elbetteki tedbirleri var. Çünkü yasa dışı yollardan girenler var veya girmek isteyenler var. Başlangıçta insani amaçla gelenler için çok sayıda giriş oldu. Ama şu anda ancak belli kapılardan bu insani girişler veya insani yardımların giriş çıkışı söz konusudur. Elbetteki bütün sınır noktalarında gerekli güvenlik önlemleri alınmış durumdadır."

ANKARA'DAKİ CİNAYETLER

Ankara'da, Hava Kuvvetleri Personel Başkanı Tümgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan'ın oğlu Göktuğ Demirarslan ile kız arkadaşı Elena Radckova'nın öldürülmesinin çok üzüntü verici bir olay olduğunu belirten Güler, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diledi.

Cinayetin fail veya failleriyle ilgili araştırmaların sürdüğünü dile getiren Güler, bazı ipuçları ve ön değerlendirmelerin bulunduğunu, bunların gerçekliğinin incelendiğini bildirdi.

DİNLEME CİHAZI

Güler, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığında dinleme cihazının bulunmasına ilişkin Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın açıklama yaptığını hatırlatarak, olayın şubat ayında meydana geldiğine işaret etti.

Terörle mücadeleyle görevli savcılığın konuyla ilgili gerekli araştırmayı yaptığını anlatan Güler, İran ajanı, casusluk gibi bir konunun şu ana kadar tespit edilmediğini, belli şahıslar üzerinde araştırmaların yapıldığını sözlerine ekledi.

Başbakan Erdoğan'ın ofisinde bulunan dinleme cihazıyla benzerlik olup olmadığının sorulması üzerine Güler, "O işin tekniliğiyle ilgili bir konu. Dikkatli olmak lazım. Demek ki herkesin herkesle belli arayışları var" cevapını verdi.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2013, 13:09
banner53
YORUM EKLE

banner39