Günay da TSK bildirisini eleştirdi

Genelkurmay'ın Balyoz konusundaki açıklamasına hükümetten ilk tepki Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'dan geldi

Günay da TSK bildirisini eleştirdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Genelkurmay Başkanlığı'nın, tutuklu "Balyoz Davası" sanıklarıyla ilgili yaptığı açıklamaya hükümet kanadından ilk tepki Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'dan geldi. Günay, Silahlı Kuvvetlerin yazılı açıklamasını eleştirdi.

Bakan Günay, yargıya intikal etmiş olaylara dışarıdan yorum yapmanın doğru olmadığını söyledi. Günay, "Bizim ülkemizde eski, sevimsiz geleneği olan bir tavır. Bunu, devam ettirilmemesi gereken bir refleks olarak nitelendirelim. Resmi bir sitede yer alması, komuta kademesinden sadır olması, bunların olmamasını temenni ederdim. Bu açıklama karar eşiğinde yapılmış olsaydı ciddi müdahale sayılabilirdi." dedi.

Açıklamanın, tutuklu ailelere karşı insani bir borç hissiyle yapılmış olabileceğini ve metnin içinde "yargı sürecini etkileyici açıklamadan kaçınma" gibi özenli bir cümle de olduğunu söyleyen Ertuğrul Günay, "Bu açıklama karar sonrası yapıldı. Eğer karar aşamasında yapılmış olsaydı ciddi bir müdahale sayılabilirdi." diye konuştu.

Özellikle seçim öncesi bu tür açıklamalardan kaçınılması gerektiğini ifade eden Bakan Günay, 27 Nisan e-muhtırasının 22 Temmuz seçimlerinde AK Parti'nin oylarını artırdığına da işaret etti. Günay, "Herhalde herkes öğrenmştir. 27 Mayıs'tan bugüne bu tür davranışlara muhatap olanlar büyüyegelmiştir. Bundan sanırım herkes gereken dersi çıkarmıştır." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2011, 11:01
banner53
YORUM EKLE

banner39