Gurbetçiler, YSK'nın kararını AİHM'ye götürüyor

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği Başkanı Hasan Özdoğan, YSK'nın kararını AİHM'ye götüreceklerini açıkladı.

Politika 22.03.2011, 06:51 22.03.2011, 07:58
Gurbetçiler, YSK'nın kararını AİHM'ye götürüyor

2,5 milyonu aşkın gurbetçi seçmenin, kendilerini oy kullanmak için bir kez daha gümrük kapılarına mahkûm eden YSK'ya tepkileri sürüyor. Seçim hakkının en temel demokratik insan hakkı olduğunu söyleyen Avrupalı Türk Demokratlar Birliği Başkanı Hasan Özdoğan, YSK'nın kararını AİHM'ye götüreceklerini açıkladı.

Türkiye'de 12 Haziran'da yapılacak genel seçimlere üç aydan daha kısa bir süre kaldı. Seçim tarihi yaklaştıkça seçmenin heyecanı da artıyor. Ancak Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) gümrük kapılarına mahkum ettiği gurbetçi seçmenlerin kızgınlığı sürüyor. Sandık güvenliği ve süre yetersizliğini gerekçe göstererek yaşadıkları bölgelere yakın konsolosluklarda oy kullanmalarına geçit vermeyen YSK'ya tepki gösteren gurbetçiler, konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) götürmeye hazırlanıyor. Batı Avrupa ülkelerinde teşkilatlanan ve merkezi Almanya'nın Köln kentinde bulunan Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Başkanı Hasan Özdoğan, seçim hakkının en temel demokratik insan hakkı olduğunu söyledi. YSK'nın kararını AİHM'ye götüreceklerini belirten Özdoğan, bugün hukukçular eşliğinde bir basın toplantısı düzenleyerek, izleyecekleri yol haritası konusunda kamuoyunu bilgilendireceklerini dile getirdi.

YSK, büyükelçilik ve konsoloslukların bağlı olduğu Dışişleri Bakanlığı'nın "biz hazırız" açıklamasına, Almanya'nın da Türk konsolosluklarında oy kullanılmasına yeşil ışık yakmasına rağmen, yurtdışında sandık kurulmasına izin vermedi. YSK, bu kararıyla gurbetçi seçmenleri bir oy kullanmak için yine sınır ve gümrük kapılarına mahkum etti. Yurtdışında 2,5 milyon Türk seçmen yaşıyor. Bulundukları yerlerdeki konsolosluklarda oy kullanmalarına izin verilmeyen gurbetçiler, maddi ve manevi zarara uğratan karara anlam veremiyor.

Kaynak: Zaman

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?