Gürsel Tekin: Gezi eylemleri devam edecek

Hatay'da kentin partili vekilleriyle bir basın toplantısı düzenleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Gezi eylemlerinin devam edeceğini söyledi

Gürsel Tekin: Gezi eylemleri devam edecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Gitsinler ormanda yaşasınlar" sözüne "Bir ülkenin başbakanı, 76 milyon insanı temsil edecek başbakan 7 tane hayatını kaybeden gencecik insan için başınız sağ olsun demiyorsa bu ülkede yaşadığımıza hepimizin utanması gerekiyor." sözleriyle cevap verdi.

CHP Hatay il binasında yanında CHP Hatay milletvekilleri Hasan Akgöl, Refik Eryılmaz ve Mevlüt Dudu ile Hatay ve Adana CHP il başkanlarıyla birlikte basın toplantısı düzenleyen Gürsel Tekin, gazetecilerin sorularını cevapladı.

 Başbakan Erdoğan'ın Gezi Parkı eylemleri ve eylemciler hakkında "Gitsinler ormanda yaşasınlar" sözlerini de eleştiren Tekin "Bu başlı başına bir eylem demektir." dedi.

Gezi Parkı protestolarını 'hak arama eylemleri' olarak nitelendiren Tekin Türkiye'nin her tarafında hak arama eylemleri devam ettiğini ve edeceğini söyledi. Eylemler kapsamında çok ağır bedellerin ödendiğinin altını çizen Tekin, "Çünkü bu konuda çok ağır bedeller ödendi. 7 gencimizi kaybettik. 13 çocuğumuzun da gözünü kaybettik. Bunları hiçbir şey olmamış gibi kabul etmemiz düşünülebilir mi? Yani eylemler niçin oluyorun ötesinde eylemlere sebep olan nedenleri konuşabilirsek, herhalde bu eylemleri sonuçlandırmış oluruz. Daha dün Başbakan, doğaya, ağaca sahip çıkan insanlara, 'Gitsin ormanda yaşasın' bu başlı başına bir eylem demektir. Bunlar kabul edilebilir mi. Bir ülkenin başbakanı, 76 milyon insanı temsil edecek başbakan 7 tane hayatını kaybeden gencecik insan için başınız sağ olsun demiyorsa bu ülkede yaşadığımıza hepimizin utanması gerekiyor. Gezi parkı bir hak arama eylemidir. Gezi parkı bir vicdandır, demokrasidir, özgürlüktür, buna iktidarda alışacaktır. Alışmak zorunda. Aksi takdirde ceberut baskıcı anlayışla bunu sonuçlandıramayacaklarını kendileri bilsin. Bütün otoriter yapıları görüyorsunuz. Patır patır dökülüyor. Bir gün bunlarda dökülecektir, merak etmeyin" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2013, 15:00
banner53
YORUM EKLE

banner39