HAK-PAR'dan cenaze töreni için sağduyu çağrısı

Hak ve Özgürlükler Partisi, Fransa'da öldürülen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez'in Diyarbakır'da yapılacak cenaze törenleri öncesi sağduyu çağrı yaptı

Politika 16.01.2013, 10:51 16.01.2013, 10:51
HAK-PAR'dan cenaze töreni için sağduyu çağrısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR), Fransa'da öldürülen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez'in Diyarbakır'da yapılacak cenaze törenleri öncesi sağduyu çağrısında bulundu, provokasyonlara karşı uyardı.

HAK-PAR Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Demir, olayın tetikçileri ve arkasındaki odak veya odakların henüz aydınlanmadığını ifade etti. Bu eylemin, Öcalan'la başlatılan ve silahları susturmaya yönelik girişimin ardından gelmesinin; bunu istemeyen, çatışmanın ve gerilimin devamından yarar uman çevrelerin bir provokasyonu olması ihtimalini güçlendirdiğini belirten Demir, öldürülen üç kadın için Diyarbakır'da kitlesel bir tören yapma hazırlıkları olduğunu hatırlattı.

Aynı zamanda, bu kitlesel eylemin provoke edilmesine dair kaygılar da bulunduğunu ve buna ilişkin demeçlerin şimdiden hükümet çevrelerince dile getirildiğini anlatan Demir, şöyle devam etti: "HAK-PAR olarak olayın kurbanı bu üç kadın için yakınları ve politik yandaşları tarafından bir tören yapılmasını doğal buluyoruz. Öte yandan, nasıl bu kadınların infazının süreci baltalamaya yönelik bir eylem olması ihtimali varsa, söz konusu kitlesel tören sırasında da kitle içine sızacak bazı kışkırtıcıların yasal ve meşru bir töreni çığırından çıkarmak için çaba göstermeleri, kitle ile güvenlik güçlerini karşı karşıya getirmeye çalışmaları ihtimal dahilindedir. Böyle bir gelişme ise aynen cinayetlerin kendisi gibi diyalog sürecine zarar verecek ve onu sabote etmek isteyen kesimlerin işine yarayacaktır. Öte yandan; bunu önlemenin yolu, ölülere saygı için yapılacak töreni, yani meşru bir hakkı yasaklamak veya engellemek de değildir. Partimiz, bu nedenle tüm tarafları sağduyulu davranmaya çağırır. Törenin provoke edilmesini önlemek için hem onu düzenleyen BDP çevresi hem de güvenlik güçleri dikkatli ve özenli olmalıdır."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?