banner15

Hakkari saldırısı sabırları tüketti

Hakkari'de art arda meydana gelen terör saldırıları ülkede büyük bir yankı uyandırdı. Muhalefet partileri dahil Devletin zirvesi "büyük operasyon"dan yana

Hakkari saldırısı sabırları tüketti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hakkari'de bugün meydana gelen saldırılar ve verilen büyük kayıplar devletin zirvesinde büyük yankı uyandırdı. Başta Cumhurbaşkanı Gül olmak üzere tüm devlet büyükleri saldırıya "şiddetle" karşılık verilmesi gerektiğinde hemfikir  açıklamalarda bulundular. Cumhurbaşkanı Gül, "Ramazan'dan sonrasını beklemek olmaz" derken Başbakan Erdoğan da "sabrımızın bittiği yerdeyiz. Herkes bedelini ödeyecek" diyerek büyük bir operasyonun sinyalini verdi.

CHP ve MHP de saldırıya "şiddetle" karışılık verilmesinden yana açıklamalarda bulundular. Kılıçdaroğlu, Ramazan'dan sonrasının beklenmemesini isterken, Bahçeli derhal bir operasyon yapılması gerektiğini vurguladı.

CUMHURBAŞKANI: RAMAZAN'DAN SONRASI BEKLENMEZ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul'dan Ankara'ya gelişinde Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını cevapladı. Gül, terörle mücadele konusundaki sorular karşısında, "Şunu herkesin bilmesi gerekir ki; devletin gücünün üzerinde güç yoktur. Hiç kimse Türk devletini silahla, terörle, şiddetle hizaya getireceğini düşünüyorsa bunda büyük bir yanılgı içerisine girer. Bunun maliyeti çok büyük olur" dedi.

Gül, şunları söyledi: "Bazı artışların olacağını istihbarat bilgileri veriyor. Buna göre tedbirler hep alınıyor. MGK'nın en önemli konusu terörle mücadele konularıdır. Hükümetin, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Emniyet Teşkilatlarımızın bununla ilgili yeni çalışmaları vardır. Özellikle Ramazan ayı içerisinde bu tip provokasyonlar, pusu kurmaları terör örgütü bilinçli bir şekilde yapıyor. Şunu herkesin bilmesi gerekir ki; devletin gücünün üzerinde güç yoktur. Hiç kimse Türk devletini silahla, terörle, şiddetle hizaya getireceğini düşünüyorsa bunda büyük bir yanılgı içerisine girer. Bunun maliyeti çok büyük olur. Gösterilen şefkat halkımıza gösterilmektedir ama teröristler kesinlikle halkımızdan daima ayrı tutulur. Onlara, devletin gücünün herkesten üstün olduğunu gösterebilecek durumdayız ve bunu da herkes görecek"

"TERÖRLE MÜCADELEDE RAMAZAN SONRASININ BEKLENMESİ SÖZ KONUSU DEĞİLDİR"

Ramazan sonrasının beklenmesine yönelik eleştiriler karşısındaki fikri sorulan Gül, "Böyle bir bekleme söz konusu değildir. Terör örgütünün bazı pusu faaliyetleri yapacağı ile ilgili istihbaratlar olduğu için buna karşı alınan tedbirler var. İma edilen heralde budur. Yoksa bunun gecesi gündüzü söz konusu olmaz. Tabii ki Ramazan ayında, halkın dikkatini çekmek için özellikle Kürt vatandaşlarımızın dikkatini çekmek için, terörün ne olduğunu, böyle bir ayda bile pusu kurularak, kalleşçe saldırılar düzenlediği konusunda dikkat çekmek için söylenmiştir bütün bunlar. Yoksa terörle mücadelede, en ufak bir zafiyet söz konusu olmaz. Güvenlik güçlerimiz daima teyakkuzda olur ve gereğini her zaman yapar. Geniş anlamda yeni bir çalışmanın yapıldığını hepiniz biliyorsunuz. Bu sözler, bununla ilgili söylenmiş olabilir. Yanlış anlamlar çıkartmamak gerekir" diye konuştu.

ERDOĞAN: SABRIN BİTTİĞİ YERDEYİZ

İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü İcra Komitesi Toplantısı'nda yaptığı açılış konuşmasına Hakkari'deki saldırıyı hatırlatarak başlayan Erdoğan şöyle konuştu: "Bir hüznümü ifadeyle sözlerime gireceğim. Bu gece yarısı sahur vaktinde 8 yavrumuzu teröristler şehit ettiler. Şehitlerimize allahtan rağmet diliyorum. Yaralı kardeşlerime şifalar diliyorum. Milletimizin tekrar başı sağolsun diyorum. Biz bu mana dolu Ramazan ayı içerisinde özellikle sabırla devam ettiğimiz bir süreci bu yaşanan olaylarla bu mubarek ayda gölgelenmesini istemezdik. Ne yazık ki terör böyle acımasız dini olmayan bir olay. Bir fenomen. "

Başbakan Erdoğan, "artık sabrın bittiği yerdeyiz" diyerek terörle aralarına mesafe koymayanların da bedelini ödeyeceğini söyledi.

KILIÇDAROĞLU: TOPLUMSAL MÜTABAKAT LAZIM

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Çukurca'daki saldırı sonrasında yaptığı açıklamada gerekli olanın toplumsal mutabakatın sağlanması olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şu şekilde, "Yapılması gereken toplumsal mutabakatın sağlanması. AKP'nin kafası net olsun CHP her türlü desteği verir. Ramazan sonrası önlem açıklaması da doğru değildi."

BAHÇELİ: DERHAL OPERASYON YAPILMALI

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli de saldırı ile ilgili olarak açıklama yaptı.
Partisinin terörle mücadelede yapılması gerekenler konusunda önerilerini açıklayan MHP lideri Bahçeli: "Başbakan Erdoğan'ın PKK terör örgütünün alçak saldırılarına sabırla yaklaştıklarını ifade etmesi de eğer hıyanet değilse, affedilmez bir gaflet olarak karşımızdadır. Türk milleti, yeni bir faciayla ve insanlık düşmanı canilerin kanlı saldırısıyla sarsılmıştır. Hakkari'nin Çukurca ilçesinde, bir askeri konvoyun geçiş esnasında PKK'lı katiller tarafından infilak ettirilen mayın yedi kahraman askerimizin şehit düşmesine, onbirinin de yaralanmasına neden olmuştur. Acımız büyük, nefretimiz ve öfkemiz tarifsizdir. Aziz şehitlerimize Cenab-ı Allah'tan rahmet, kederli ailelerine, silah arkadaşlarına ve milletimize başsağlığı diliyor, yaralıların da bir an önce sağlıklarına kavuşmasını niyaz ediyorum." dedi.

MİLLİ SAVUNMA BAKANI: MİSLİYLE CEVAP VERİLECEKTİR

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise Hakkari-Çukurca'daki saldırı hakkında şu açıklamalarda bulundu: ''Peki yaptıkları nedir? Zulümdür, tehdittir, terördür. Ama bunlar misliyle karşılığını bulacaktır. Onlar hayalle uğraşıyorlar. Terörle Türkiye Cumhuriyeti'nden alabilecekleri hiçbir şey yoktur. Türkiye Cumhuriyeti herkesin düşünemediği kadar bölgesinde lider, her bakımdan, hem ekonomik bakımdan, hem askeri bakımından. Peki bunlar ne yapacaklar? Bunlar sadece bizim sabrımızı taşırmaya çalışıyorlar. İstiyorlar ki kendileri hukuk tanımazlar, kural tanımazlar, bizim de kendilerine benzememizi istiyorlar. İşte devletle çete arasındaki fark budur. Biz hukuk ve demokrasi içerisinde bunları alt edeceğiz. Alt ettiğimizi de herkes görecek inşallah''

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2011, 16:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35