banner39

HAS Parti: 28 Şubat'ta frene basılmasın

HAS Partili Erol Erdoğan Başbakanın 28 Şubat dalgalarının uzatılması durumunda ülkenin boğulacağına ilişkin sözlerine tepki göstererek soruşturmanın sonuna kadar sürdürülmesi gerektiğini söyledi

Politika 09.05.2012, 17:56 09.05.2012, 17:56
HAS Parti: 28 Şubat'ta frene basılmasın

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HAS Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Erdoğan, Başbakan'ın "Böyle bir, iki üç, dört dalga filan, bunlar toplumun huzurunu kaçırıyor, ciddi manada rahatsızız" sözlerinin, 28 Şubat soruşturmasına fren gibi yansıtıldığı belirterek "28 Şubat soruşturmasında kimse frene de, gaza da basmasın. Son darbeci ifade verinceye kadar soruşturma devam etsin" dedi.

27 Nisan'ın muhtıra olmadığını söyleyen Başbakan'ın aksine "27 Nisan açık bir muhtıradır" diyen Erol Erdoğan, Ocak ayında başlatılan 27 Nisan soruşturmasını da yakından takip ettiklerini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Şu anda 28 Şubat ile ilgili süreç işliyor. Ancak böyle bir dalga, iki dalga, üç dalga, dört dalga filan. Bunlar toplumun huzurunu kaçırıyor. Ciddi manada rahatsızız. Bu dalgalar böyle arka arkaya geldikçe o dalgalarda ülke boğulur. Bu iş uzatılmamalıdır'' şeklindeki sözlerini değerlendirdi. Başbakanın sözlerinin bazı medya organlarınca "28 Şubat soruşturmasına fren" şeklinde yansıtıldığını belirten Erol Erdoğan"Biz, Başbakan'ın sözlerini böyle yorumlamak istemiyoruz. Çünkü 28 Şubat soruşturmasında frene basmak, darbecileri yüreklendirmek olur." dedi.

HAS Partili Erdoğan 28 Şubat soruşturmasıyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:

"28 Şubat darbesi için suç duyurusu yapan bir parti olarak, soruşturma ve yargılama sürecini sonuna kadar takip edeceğiz. 12 Eylül, 28 Şubat ve 27 Nisan'ın tam anlamıyla deşifre edilmesi, haksızlıkların giderilmesi ve suçluların cezalandırılması gerekir. Bunu hem adalet için hem de sivil, demokrat ve katılımcı yeni siyasetin inşası için talep ediyoruz.

"SON DARBECİ İFADE VERİNCEYE KADAR SORUŞTURMA DEVAM ETSİN!"

Ayrıca, "Darbeci paşalar yargılansın ama darbenin hiyerarşik yapısında görev almış TSK mensubu olmayan siviller soruşturulmasın" demek de makul bir talep değildir. Suç işleme veya darbe yapma özgürlüğü olan sınıflar, meslekler veya sektörler mi var?

Başbakan'ın sözleri bazılarınca "28 Şubat soruşturmasına fren" gibi algılandı ve yansıtıldı. Başbakan'ın sözlerini böyle yorumlamak istemiyoruz. Kaldı ki Başbakan, MÜSİAD konuşmasında "28 Şubat'ı, 12 Eylül'ü, 27 Mayıs'ı sorgulayacak, karanlık dönemleri hep birlikte aydınlatacağız" demişti. Bizim beklediğimiz budur.

28 Şubat soruşturmasında kimse frene basmasın, gaza da basmasın. Kimsenin buna hakkı yok, Başbakan'ın da yok, medyanın da yok. Son darbeci ifade verinceye kadar soruşturma devam etsin; davanın ucu kime değerse değsin. Adalet yerini bulsun."

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?