banner39

HAS Parti: Sultanahmet'ten elinizi çekin

HAS Partili Malkoç, İstanbul'un tarihi mekanlarında yapılan çalışmaların İstanbul'un tarihi dokusuna zarar verdiğini söyledi

Politika 16.09.2011, 14:47 16.09.2011, 14:47
HAS Parti: Sultanahmet'ten elinizi çekin

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Has Parti Genel Başkan Yardımcısı Şeref Malkoç, İstanbul ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Malkoç, " İstanbul – Zeytinburnu' nda tarihi İstanbul surlarının yakınında yapılan yüksek binalar, İstanbul ile özdeşleşmiş altı yüz yıllık tarihi görüntüyü bozarak çirkin hale getirmektedir" dedi.

Malkoç, "Tahrip edile edile yok edilme aşamasına gelen, ülkemizin kimliğinin göstergesi olan tarihi şehirlerimizin ve yapılarımızın yeni tahribatlarla tedricen nasıl yok edildiğine yeni bir olayla daha şahit oluyoruz. Bu tahribatlardan en fazla payını alan şehrimiz: Bir dünya kenti olan İstanbul. İstanbul' da bugünlerde müthiş bir '' rant iştahı '' yla yeni tahribatların kapısı aralanıyor" ifadelerini kullandı.

YAYINLANAN FOTOĞRAFLAR ÜRPERTİCİ

"Ulusal Gazetelerin birinci sayfalarında fotoğrafıyla verdiği haber gerçekten ürpertici" diyen Malkoç şunları söyledi: "İstanbul' un o müthiş, o tarihi, o güzel siluetini oluşturan önemli parçalardan birisi olan Sultanahmet Cami Zeytinburnu sahillerinde inşaatı süren ucube bir yapı ile gölgeleniyor; ve bu vahim şehir katliamına yeteri kadar ses çıkmıyor veya çıkarılmıyor. Bizim medeniyetimiz, bize ait olan şehirlerle bu şehirdeki eserlerle bugüne taşınmıştır. Hala milyonlarca insan bizim kadim medeniyetimizin eserlerini görmek için ülkemize gelmektedir. Bu eserleri sadece ucuz bir turist malzemesi görmenin ötesinde bir idrakle göremeyen yöneticilerin nasıl bir şehir tahribatına yol açtıklarını dehşete düşerek görüyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı' na düşen görev yaptıkları bu vahim hatadan vazgeçmeleridir. İki üç kuruşluk rant uğruna bu güzelim şehrin altı yüz yıllık görüntüsünü kimliğini bozmamalarıdır."

UCUBE YAPILARIN SAYISI HIZLA ARTIYOR

İstanbul'un son dönemde büyük zarar gördüğüne dikkat çeken Malkoç şöyle devam etti:

"İstanbul yüz yıllar boyunca çok yöneticiler gördü. Ancak imar konusunda Belediyelerdeki bu günkü anlayış kadar İstanbul' a zarar veren bir anlayış görülmedi. Sn. Kadir Topbaş şehrin altı yüz yıllık muhteşem görüntüsünü bozan bu ucube yapılardan sen sorumlusun. Bunu düzeltmelisin. Şayet bu yanlışta ısrar edersen İstanbul' u feth eden Fatih Sultan Mehmet' in,  Sultanahmet Camii' ni yaptıranların, on altı milyon İstanbul'lunun  ve tüm İstanbul sevenlerinin  elleri yakanda olacaktır. Tarihi ve manevi değerleri hiçe sayan ranta dayanan bu belediyecilik anlayışsızlığının varacağı yerin çok daha vahim olacağından kaygı duyuyoruz. Kaygımız; rant adına, tarihi şehirlerimizin talan edilmesidir. Rant iştahının, hiçbir denetime tabi tutulmaksızın kol gezdiği Büyükşehrimizi kime emanet edeceğiz?"

İSTANBULA SAHİP ÇIKALIM      

"Sayın Başbakanı, Kültür Bakanını ve Büyükşehir Belediye Başkanı' nı ve bütün İstanbul halkını , tüm Türkiye' yi tarihi başkentimiz İstanbul' daki bi '' UCUBE '' lere karşı göreve çağırıyoruz" ifadelerini kullanan Malkoç, "Yoksa şehirlerimizin tarihi akciğerleri olan kadim eserlerini böylesine çirkin yapılarla kuşatmaya alarak yok etmenin yolunu açanlar milletin zihninde birer kara leke olarak kalacaklardır. Bu anlayış devam ederse, işin sonu '' İstanbul artık modern bir dünya kentidir. Bu tarihi camiler, tarihi eserler İstanbul' a yakışmıyor.Hem gereği de yok'' gibi gafletin de ötesinde daha vahim bir ihanete varacaktır. Unutmayalım ki; şehirlerimiz şerefimizdir, onurumuzdur, medeniyetimizin  eseridir. Şehrimizin  silüetini  veya herhangi bir parçasına yönelecek bir tahribat medeniyet değerlerimize yönelmiştir" dedi.

Malkoç açıklamasını şu sözlerle bitirdi: "Bütün İstanbulluları,  bütün  Türkiye'yi  Medeniyet değerlerimizi  yok eden bu ranta dayalı Belediyecilik anlayışına karşı harekete geçmeye  gereken tepkiyi göstermeye  devam ediyoruz"

Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?