Hatip Dicle'nin vekilliği düşürüldü

YSK, BDP'nin desteğiyle Diyarbakır’dan bağımsız milletvekili seçilen KCK davasından tutuklu Hatip Dicle'nin milletvekilliğini oybirliğiyle düşürdü.

Hatip Dicle'nin vekilliği düşürüldü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yüksek Seçim Kurulu, KCK davasından tutuklu Diyarbakır bağımsız milletvekili Hatip Dicle'nin milletvekilliğini düşürdü.

YSK'nın daha önceki açıklaması, Dicle hakkındaki kararın savunma yaptıktan sonra verileceği yönündeydi. Tutuklu olan Dicle de, Diyarbakır İl Seçim Kurulu'na savunma için gitmiş ve ek süre istemişti.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Diyarbakır’dan bağımsız milletvekili seçilen KCK davası tutuklusu Hatip Dicle'nin milletvekilliğini oybirliğiyle düşürdü.

YSK'nın Dicle'yle ilgili kararını gece saatlerinde kurulun başkanvekili Turan Karakaya açıkladı.

YSK Başkanvekili Turan Karakaya, hakkında ''terör örgütü propagandası'' yapmaktan hapis cezası kesinleşen, Diyarbakır'dan bağımsız milletvekili seçilen KCK davası tutuklusu Hatip Dicle'nin milletvekilliğinin oy birliğiyle düşürülmesine karar verildiğini açıkladı.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Dicle'nin söz konusu hapis cezasıyla ilgili kararını geçen hafta vermişti. Mahkeme, Dicle' nin KCK Davası kapsamında tutuklu kaldığı 453 günlük sürenin, 1 yıl 8 aylık cezasından mahsup edilmesine karar vermişti.

"MECLİS'E GİTMEYİZ"

BDP'den KCK davasından tutuklu bulunan 6 milletvekilinin hepsinin serbest bırakılması yönünde bir açıklama gelmiş ve aksi bir durumda Meclis'e girilmeyeceği belirtilmişti.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2011, 23:37
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
etem
etem - 10 yıl Önce

hicgitmeyin sizin yeriniz dagacikmak ordanda cehenneme

banner39