banner15

Hayri Kıvrıkoğlu'nun Hasdal planı

Darbeye teşebbüsten tutuklu subayların Hasdal Cezaevi'nden kurtarılması için Orgeneral Kıvrıkoğlu'nun talimatıyla çalışma başlatıldı.

Hayri Kıvrıkoğlu'nun Hasdal planı

Çeşitli davalardan tutuklu bulunan yüksek rütbeli subayları kurtarmak için Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu harekete geçti. Kıvrıkoğlu'nun hedefinde özel yetkili mahkemeler var. Darbe teşebbüsleri ile ilgili yargı süreçleri devam ederken, muvazzaf subayların tutuklu yargılanmalarını önlemeye yönelik yeni bir girişim başladı.

Genelkurmay AdliMüşavirliği'nde, Hasdal Cezaevi'nde tutuklu bulunan muvazzaf subayların serbest bırakılmasını sağlayacak hukuki düzenlemeler için 19 Ağustos'ta bir çalıştay gerçekleştirildiği öğrenildi. Kara Kuvvetleri Komutanı (KKK) Org. Hayri Kıvrıkoğlu'nun talimatı üzerine Genelkurmay Adli Müşavirliği'nde gerçekleştirilen toplantıya, Genelkurmay Adli Müşavir Vekili Alb. Şakir Aytaş, Kara Kuvvetleri Adli Müşaviri Alb. Ahmet Vurucu, Jandarma Adli Müşaviri Yzb.Hakan Kandemir, Hava Kuvvetleri Adli Müşavirliği'nden ise Hakim Üstğ. Özkan Doğu katıldı. Bunlar dışında toplantıya katılan diğer iki isim ise şu anda Hasdal'da tutuklu bulunan Tümg.Hıfzı Çubuklu'ya yakınlığı ile bilinen Hakim Yzb. Kurtuluş Kaya ve Hakim Bnb.Doğan Doğan Uysal oldu. Çubuklu geçmişte bu yöndeki girişimlerde akıl hocası olarak rol alırken, internet andıcı nedeniyle tutuklanınca, yerine kendisine yakın bu ismin katıldığı ifade edildi. 

CMK'DA DEĞİŞİKLİK ELE ALINDI

Toplantıda, Balyoz ve diğer davalarda tutukluların tahliye edilmesi için Ceza Mahkemeleri Kanunu'nun hangi maddelerinde değişiklik yapılması gerektiği ele alındı. Toplantıda ilk yol olarak; tutukluluk sürelerinin kısaltılması teklif edildi. Yapılacak değişiklikle terör örgütü sanıklarının tabi olduğu tutukluluk süresinin normal suçlardaki süreye indirilmesi için yasal düzenleme taslağı hazırlandı. Ancak PKK, KCK,DHKP-C, Ergenekon ve Hizbullah sanıklarının da böyle bir değişiklik sonrasında erken tahliyeleri gündeme gelecek olması, endişe kaynağı oluşturdu.

Öte yandan terörle mücadelenin Türkiye'nin ilk gündem maddesi olduğu bugünlerdeOrg. Kıvrıkoğlu'nun bu konuya odaklanması dikkat çekti. Toplantıda benimsenen ikinci yol ise, hükümete 250'ncimadde ile yetkili özel savcılıkların kaldırılması yönünde baskı yapılması oldu. Hükümeti etkileyerek bu değişikliğe ikna için de bazı sorunların ve gerekçelerin suistimal edilerek kullanılması planlandı. 250'ncimadde ile yetkili savcılık ve mahkemelerin kaldırılması fikrini kamuoyuna ilk olarak YARSAV ve Ergenekon'u destekleyen barolar gündeme getirmişti. CHP de konunun önemli savunucuları arasında yer almıştı. 

TOPLANTILAR SÜREKLİ HALE GETİRİLDİ

Yapılan çalışmalar kapsamında Org. Kıvrıkoğlu'nunHakim Albay Şakir Aytaş başkanlığında kurduğu ekip, bir haftadır Ceza Kanunu'nda yapılması gerekli değişiklikler üzerinde hazırlıklarını sürdürüyor.Hakim Albay Aytaş'ın geç saatlere kadar konu üzerinde çalıştığı Karargâh'tan gelen bilgiler arasında. Tümg. Çubuklu'nun yerine sürdürülen hazırlıklar sonrası Aytaş'ın AdliMüşavir olarak atanması bekleniyor. Çalışmalar ve geliştirilen "kurtarma planları" ile ilgiliHasdal Askeri Cezaevi'nde bulunan rütbeli tutuklu sanıklar da bilgilendirildi.

KIVRIKOĞLU Özel'le görüştü

KKK Org. Kıvrıkoğlu'nun, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel'e de öncelikli sorunlarının cezaevinde tutuklu bulunan personelin serbest bırakılması ile ilgili çalışmalara başlamak olduğunu söylediği kaydedildi. Ancak gizli yürütülen toplantılar hakkında Org. Özel'e bilgi verilip verilmediği öğr enilemedi. Süreçte önemli rol oynayan Orgeneral Kıvrıkoğlu'nun, Ergenekon'la irtibatlı Encümen-i Daniş üyesi emekli GenelkurmayBaşkanı Org. Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun yeğeni olması dikkat çekti. 

İLK İCRAATLARI BALYOZ İÇİN 

Org. İlker Başbuğ da Genelkurmay Başkanlığı görevine geldiğinde yaptığı karargah toplantısında öncelikli gündeminin, Er genekon benzeri devam eden soruşturma ve kovuşturmalar olduğunu belirtmişti. Org. Işık Koşaner de görevine başlar başlamaz internet andıcı davasından tutuklu bulunan Tümg. Hıfzı Çubuklu ve şuan onun yerine Genelkurmay Adli Müşavirliğine vekalet eden Hakim Alb. Şakir Aytaş' a Balyozsanıklarına maddi destek vermek için hukuki yardım sandığı kurdurmuştu. TSK Dayanışma Vakfı da vakıf senedinde yaptırılan değişiklikle Balyoz tutuklularına yardımların kapısını açmıştı. Darbe sanıkları, görevlerinden dolayı haklarında adli işlem yapılmış gibi gösterilerek, ciddi miktarlar paralar dan faydalandırıldı.

Kaynak: Bugün

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 08:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35