banner39

HDK, Öcalan'ın serbest bırakılmasını istedi

HDK Eşbaşkanı Tuncel, “Biz HDP heyetinin İmralı’ya gitmesini değil, Öcalan’ın gelip sağlık, güvenlik ve özgürlük koşulları sağlanarak özgür bir ortamda müzakere yürütmesini istiyoruz” dedi

Politika 08.08.2015, 16:24 08.08.2015, 16:24
HDK, Öcalan'ın serbest bırakılmasını istedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Halkaların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüleri Sebahat Tuncel ile Ertuğrul Kürkçü, Beyoğlu’nda bulunan il binasında çözüm süreci ve PKK’ya yapılan operasyonlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Tuncel, “Halkların Demokratik Kongresi olarak yaptığımız tespit bugün yaşanan sorunun temel sorumlusunun bu ülkeyi demokratik bir şekilde yönetmek durumunda olan yaşanan krizleri çözme sorumluluğunda olan ancak bu sorumluluğunu kötüye kullanan Cumhurbaşkanı'nın siyasete müdahalesiyle alakalı olduğunun tespitini yaptığımızı ifade ediyorum” dedi.

Hükümetle HDP heyetleri arasında 28 Şubat’ta açıklanan Dolmabahçe mutabakatına uyulması gerektiğini anlatan Tuncel, “Maden çözüm istiyorsunuz, çözüm sürecinde ısrarcısınız derhal 28 Şubat’ta kurulan Dolmabahçe mutabakatına dönülmeli ve müzakere süreci başlatılmalıdır” diye konuştu.

HDP heyetinin İmralı'ya gidememesini değerlendiren ve üstü kapalı terörist başı Abdullah Öcalan’a özgürlük isteyen Tuncel, “Mesele HDP heyetinin İmralı’ya gidip gitmeme meselesi değil ki, mesele Kürt sorununun çözümü konusunda Öcalan’ın nasıl bu sürece daha etkin dahil olacağıdır. Biz HDP heyetinin İmralı’ya gitmesini değil Öcalan’ın gelip sağlık, güvenlik ve özgürlük koşulları sağlanarak özgür bir ortamda müzakere yürütmesini istiyoruz. Yani HDP heyetinin gitmesini değil Öcalan’ın gelip bu süreçte barışın inşasında daha etkin bir rol almasını istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Tuncel, ayrıca müzakere heyetinin dışında daha önce gündeme gelen ve bazı isimlerin belirlendiği gözlemci heyetin oluşturulmasını istediklerini belirterek, “Bu sürecin devam etmesi için üçüncü bir heyetin gözlemci heyetin oluşturulması gerekir” dedi.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?