HDP: AKP toplumu yeniden inşa etmek istiyor

Ak Parti'nin toplumu yeniden inşa etmek istediğini savunan DHP Genel Başkanı Tunceli, "Öğrenci evlerinde kalan herkesin fuhuş yaptığına dair bir ön yaklaşım, ön kabul, felakettir. Bu, yeni namus cinayetlerine kapı aralamaktır" dedi

HDP: AKP toplumu yeniden inşa etmek istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

HDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, "(Muhafazakar, demokratız) diye bütün toplumu tek kalıp içine sokmaya çalışmak büyük felaketlere yol açar" dedi.

Tuncel, HDP Genel Başkan Yardımcısı, Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkcü ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, TBMM'de yeni partilerine uygun bir mekan hazırlanmasının aciliyet ifade ettiğini söyledi.

Türkiye'de baskıcı, kontrol altına almak isteyen yaklaşımların hergün yeniden görüldüğünü öne süren Tuncel, AK Parti'nin toplumu yeniden inşa etmek isteğini savundu.

Tuncel, "(Muhafazakar, demokratız) diye bütün toplumu tek kalıp içine sokmaya çalışmak büyük felaketlere yol açar" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın öğrenci evleriyle ilgili açıklamasının, "ciddi ve vahim bir tartışma" olduğunu dile getiren Tuncel, bu konuda hükümetten yapılan bazı açıklamaları da eleştirdi. Tuncel, "Öğrenci evlerinde kalan herkesin fuhuş yaptığına dair bir ön yaklaşım, ön kabul, felakettir. Bu, yeni namus cinayetlerine kapı aralamaktır" diye konuştu.

Başbakan'ın açıklamalarının "toplumsal çatışmayı genişleteceğini" öne süren Tuncel, "Başbakan, özür dilemelidir. Başbakan sultan değil. Gerçekten bu ülke hukuk devleti mi yoksa Başbakan'ın her söylediğini yasa olarak kabul eden bir devlet mi?" diye sordu.

Alevi yurttaşların kendini güvende hissetmediğini öne süren Tuncel, "28 Şubat'ta başörtülü kadınları sürekli gözleyen, tehdit eden, kontrol altına almak isteyen bir yaklaşım, AK Parti döneminde muhafazakarlık adına bize dayatılıyor. İki yanlışı da kabul etmek durumunda değiliz" dedi.

Bir gazetecinin, "Daha önce Gezi olayları nedeniyle veto edildiği söylenen HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in yeniden İmralı'ya gideceği belirtiliyor, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna, Tuncel, "HDP'nin müzakere sürecine müdahil olması olarak değerlendiriyoruz. Heyete dahil olmasını partimiz adına önemsiyoruz ama bu sürecin olumlu gittiğine dair somut bir veri yok" karşılığını verdi.  

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2013, 15:12
banner53
YORUM EKLE

banner39