banner39

HDP: Cemaat, CHP, MHP koalisyonu kuruldu

HDP Eş Genel Başkanı Kürkçü, "Cemaat, CHP ve MHP koalisyonu" kurulduğunu sonucun ise MHP'ye yaradığını, Kılıçdaroğlu'nun ise iktidardan daha da uzaklaştığını söyledi

Politika 05.04.2014, 16:10 05.04.2014, 16:22
HDP: Cemaat, CHP, MHP koalisyonu kuruldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP Eş Genel Başkanları Sebahat Tuncel ile Ertuğrul Kürkçü, seçim sonrasında Türkiye'nin siyasal durumu, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve HDP'nin politikaları konularında değerlendirmelerde bulundu.

Galatasaray Cezayir Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıda seçim sonuçlarıyla ilgili olarak konuşan Ertuğrul Kürkçü, "CHP, MHP, cemaat koalisyonunun son tahlilde sadece MHP'ye kazandırdığı, Kemal Kılıçdaroğlu'nun da iktidara yaklaşma taktiğinin bütünüyle fos çıktığı seçim sonuçlarının da gösterdiği bir gerçek" ifadelerini kullanarak, Ak Parti'nin yerel seçimlerde güç kaybettiğini belirtti.

17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarıyla ilgili konuşan Tucel ise, "17 Aralıkla ortaya çıkan yolsuzluk ve rüşvet durumu sandıkla aklanmamıştır. AKP iktidarının halka hesap vermesi gerekiyor. Türkiye'de yaratılan kutuplaşmanın aslında bir şekilde insanları tercih yapmak zorunda bıraktı, cemaat komplosu gibi bir algıyla insanları tercih yapmak durumunda bıraktı ama AKP'ye oy verenlerin de Türkiye'deki bu yolsuzluk ve rüşvet düzeninden yana olmadıklarının altını çizmek istiyoruz" dedi.

30 Mart seçimlerinden partilerinin başarı ile çıktığını ifade eden Kürkçü, "2014 yerel seçimlerinde HDP 879 bin 252 oyla seçmenlerinin 1.96'sını BDP 2 milyon 68 bin 22 oyla yüzde 4.61'inin toplamda da 2 milyon 947 bin 274 oyla seçmenlerin yüzde 6,57'sinin desteğini kazandı. 'Tatava yapma bas geç' çağrısının potansiyel seçmenimizin hatırı sayılır bir bölümünün etkilediğine bir işaret sayılabilir. CHP, MHP, cemaat koalisyonunun son tahlilde sadece MHP'ye kazandırdığı, Kemal Kılıçdaroğlu'nun da iktidara yaklaşma taktiğinin bütünüyle fos çıktığı seçim sonuçlarının da gösterdiği bir gerçek" dedi.

Ak Parti'nin yerel seçimlerde güç kaybettiğini de belirten Kürkçü, "Karşıtlarının dağınıklığı ve siyasi körlüğü nedeniyle siyasi üstünlüğü başararak çıkmış olsa da elinde toplumu yönetmek için kaba güçten başka hiçbir şey yok" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
22
kapalı
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?