banner39

HDP heyeti Başbakanlık'ta

HDP'nin İmralı heyeti Çözüm Süreci'nin koordinatör bakanı Yalçın Akdoğan ile görüşüyor

Politika 11.02.2015, 14:54 11.02.2015, 17:48
HDP heyeti Başbakanlık'ta

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP heyeti Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile Başbakanlık'ta bir araya geldi. Taraflar arasında Çözüm Süreci'yle ilgili görüşmeler yapılıyor.

HDP heyetinin, önümüzdeki günlerde bir İmralı seyahati daha yapma ihtimalinden sözediliyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, grup tophlantısında, çözüm sürecinde yakında çok önemli adımlar atılabileceğini söylemişti.

HDP EŞ BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMALAR

Bu arada görüşmeler devam ederken Meclis'te gazetecilerle sohbet toplantısı yapan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, İç Güvenlik Paketi ve çözüm sürecinin seyrine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İç Güvenlik Paketi'nin çözüm sürecini berhava edici özellikte olduğunu savunan Yüksekdağ, bu nedenle paketin baştan itibaren tartışılır hale geldiğini söyledi. Yüksekdağ, hükümetin, muhalefetin kaygılarını paketin geri çekilmesi yönünde dikkate almasını dilediğini belirtti.

Çözüm sürecinde olumsuza gidiş olarak tarif edeceğimiz bir durum olmadığını, ileriye gitme hazırlığı olduğunu belirten Yüksekdağ, şöyle devam etti: "İki taraftan da 'müzakere masasına oturduk ve taslak etrafında görüşmeye başladık' bilgisi geldiğinde artık yeni bir safha oluşacak. Bu sürecin, artık ivedilikle bir takvim çerçevesinde somutluğa kavuşturulması gerekiyor. Süreç müzakereye geçilme sürecidir. Müzakereye geçilmezse ortak açıklama da olmaz. Biz zaten hazırız. Müzakere hazırlıklarını hükümet tamamlayamadı. 2 hafta içinde hükümet tarafından bu kararın verilmesini ve müzakereye geçilmesini bekliyoruz. Çerçeve yasaya ek olarak bazı yasal adımların atılması gerekiyor. Hasta tutsakların serbest bırakılması bunlardan biri. Bunun yapılmaması müzakereye geçilmesini zorlaştırıyor. Dilerim bir iki haftada hükümet biraz kana cana gelip krizi ve tıkanmayı aşar."

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?