banner15

HDP içinden Leyla Zana'ya tepki

Leyla Zana'nın TBMM'de milletvekili yeminini, metne bağlı kalmadan okumasına HDP içinden tepki geldi. HDP'li Müslüm Doğan, "Zana gündemi böyle işgal etmemeli" şeklinde tepki gösterdi.

HDP içinden Leyla Zana'ya tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TBMM Genel Kurulu’nda ‘Türk milleti’ yerine ‘Türkiye milleti’ sözleriyle yemini geçersiz sayılan son günlerin siyasette en tartışmalı ismi HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’ya HDP içinden tepki geldi.

T24'ten Hülya Karabağlı'nın haberine göre, geçici hükümette Kalkınma Bakanı olarak görev yapan HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, yemin etmemeyi doğru bulmadığını söyleyerek, “Leyla Zana gündemi böyle işgal etmemeli. Tartışma alanlarımız daralıyor” dedi.

“Demokratik parlamenter sistem içerisindeki o yeminin anayasal bir gereklilik olduğunu” söyleyen Müslüm Doğan, HDP'nin 7 Haziran'ı iyi okuyamadığı yönünde öz eleştiride bulundu.

Doğan, konuşmasında şunları söyledi: 7 Haziran’ı partimiz de doğru dürüst okuyamadı. 1 Kasım’a gelmemizin nedeni 7 Haziran’ı okuyamamaktan geçmekte. Bunu okuduğumuz da Türkiye’de genel siyasete katkımız olacağını düşünüyorum. Türkiyelileşme ortak vatandan geçer.

1 Kasım ile 7 Haziran arasındaki yüzleşme doğru yapıldığında bu sürece aşarız diye düşünüyorum. Meclis’te bir yemin gündem olmamalıydı. Tartışılmamalıydı. Bence de doğru değil yemin etmemek. Demokratik parlamenter sistem içerisindeki o yemini anayasal bir gereklilik olduğunu biliyorsunuz. Bu değişebilir. Değiştirilebilir. Bizim ülkemizin gündemi Nusaybin tartışılmalıydı.

Şiddet sarmalı tartışmalıydı. Sadece Leyla Zana’nın durumu tartışılmamalıydı. Leyla Zana bir bireydir. Gündemi de işgal etmemeli bu şekilde.  Böyle işgal ettiği zaman bizim tartışma alanlarımız daralmaktadır. Yapılması gereken tartışmaktır. Tartışmayacağımız hiçbir şey olmamalı. Başkanlık sistemine biz karşıyız ama tartışılmasında yarar var.  Nasıl bir başkanlık sistemi, ihtiyaç nedir? Bu tartışılmadan karar verilemez.  Evet biz karşıyız, çünkü  biliyorsunuz, ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ da  dedik; ama biz Başkanlık sisteminin,  ne olduğunu da tartışmalıyız.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2015, 15:12
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35