banner15

HDP ile DBP arasında 'özerklik' çatlağı

HDP'nin yerel yönetimlerdeki versiyonu olarak kabul edilen DBP'den yapılan açıklamada, "Özerklik ilanlarını eleştiren HDP'li vekiller" tepki gösterildi

HDP ile DBP arasında 'özerklik' çatlağı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

1 Kasım seçimlerinde üç puan kaybeden HDP'de başlayan iç hesaplaşmalar sırasında demeç veren bazı milletvekillerinin açıklamaları, partinin yerel yönetimlerdeki versiyonu DBP'den tepki aldı.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, "HDP ve kimi HDP milletvekilleri dahil olmak üzere, kimi demokrat olarak geçinen aydın, yazar çevreler dahil olmak üzere şu ana kadar seçim sonuçları ve yaşanan bu süreçle alakalı, halkın geliştirmiş olduğu mücadele ile alakalı olarak ortaya koydukları kimi tutumları biz doğru bulmuyoruz ve kabul etmiyoruz" dedi.

Yüksek, DBP Genel Merkezi Danışma Bürosu'nda Eş Genel Başkan Emine Ayna ile düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin çok etnikli, kültürlü ve inançlı bir yapısı olduğunu belirterek, "Bizim projemiz demokratik özerkliktir. Türkiye'de böyle bir sistemin çözüm olduğuna inanıyoruz" diye konuştu. Kamuoyundaki bazı tartışmalara cevap vermek istediğini dile getiren Yüksek, şunları söyledi:

"HDP ve kimi HDP milletvekilleri dahil olmak üzere, kimi demokrat olarak geçinen aydın, yazar çevreler dahil olmak üzere şu ana kadar seçim sonuçları ve yaşanan bu süreçle alakalı, halkın geliştirmiş olduğu mücadele ile alakalı olarak ortaya koydukları kimi tutumları biz doğru bulmuyoruz ve kabul etmiyoruz. AK Parti'nin seçim sürecinde uyguladığı politikaları görmeden ve 'antidemokratik' olarak değerlendirmeyip, halkın demokratik özerklik ve öz yönetim çerçevesinde mücadele etmesini seçim sonuçlarını etkileyen faktör olarak değerlendirmeleri büyük bir yanılgıdır."

Halkın, yerel demokrasinin geliştirilmesini istediğini vurgulayan Yüksek, "Birileri de çıkıp halkı suçlayacak, böyle bir şey olamaz ve bunu kabuledemeyiz. Bu söylendikten sonra kimse kendisine 'demokratım' diyemez" ifadelerini kullandı.

Yüksek, bu söylemleri kabul etmediklerini belirterek bir yıl içerisinde yeni bir anayasanın şekilleneceğini, bundan dolayı savaşı, kanı ve ölümü bitirmek için bu yılın fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

ALTAN TAN ELEŞTİRMİŞTİ

HDP Milletvekili Altan Tan, 1 Kasım seçimleri öncesinde DBP'li belediyelerin PKK'nın etkisiyle özerklik ilan etmesini eleştirerek, şunları söylemişti: Böyle ciddi bir dönemde kimse ile polemiğe girmek istemiyorum. Doğru olduklarına halen inanıyorlarsa Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Mardin Büyükşehir Belediyesi, Van Büyükşehir Belediyesi ve Dersim-Tunceli Belediyesi’nde özerklik ilan etsinler o halde. Aynı politikalar devam etsin bakalım netice nasıl çıkacak? Halk gerçekten dedikleri gibi bu politikalara destek vermişse buyursunlar devam etsinler. Biz legal ve demokratik siyasetçiler bu yöntemin doğru olmadığını ve halkın bunu benimsemediğini söyledik ve söylemeye devam edeceğiz. “Hendek kazmalar, kepenk kapatmalar, bölgedeki orta sınıf denilen küçük burjuvayı ürküttü. Zaten küçük burjuvalar toplumun en kaypak kesimidir, aramızdan çürükler gitti, kalanlar bizdendir” şeklinde özetlenebilecek sekter yorumlara da asla katılmıyorum. Diyarbakır şehrinin şu anda yüzde 70’ye yakını orta sınıf denilen bu insanlardan oluşuyor. Siz bu insanları yok mu sayacaksınız, düşman mı kabul edeceksiniz yoksa yanınıza mı alacaksınız? Kürt siyasetinin de cevaplaması gereken soru bu.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2015, 17:33
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35