banner39

HDP, İmralı tutanaklarının açıklanmasını istedi

HDP Eş Başkanı Demirtaş, Öcalan ile yapılan görüşmelerin resmi tutanaklarının açıklanması gerektiğini söyledi

Politika 09.08.2015, 11:10 09.08.2015, 11:10
HDP, İmralı tutanaklarının açıklanmasını istedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Van'da konuşan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, iktidar partisine ve Cumhurbaşkanı'na yüklendi. "Dolmabahçe'de o fotoğraf yanlış diyen, ben miyim bu ülkenin Cumhurbaşkanı mı?"sorununu soran Demirtaş, bir de çağrı da bulundu: "İmralı'da ne konuşulmuş ne tartışılmış devletin resmi tutanalarından açıklayalım."

Demirtaş, HDP Van İl Başkanlığınca Musa Anter Barış Parkı'nda düzenlenen "Barış" mitinginde yaptığı konuşmada, halkların sabrının, beraberliğinin, birlikteliğinin ve barışa dair özlemlerinin Türkiye'nin önünü açacağını vurguladı.

Ülkenin her yerinde insanların sokağa çıkıp ele ele vererek, 'Biz sana savaş yaptırmayacağız, bu ülkede savaşa izin vermeyeceğiz' demeleri durumunda barışın en kısa zamanda sağlanabileceğini belirten Demirtaş, 7 Haziran seçimlerinde Türkiye'nin 81 ilinde verdikleri çok güçlü kardeşlik ve barış mesajlarıyla halka zafer hediye ettiklerini belirtti.

"Dolmabahçe'deki masayı bunlar çevirmediler mi? 'Taraflar yoktur, Kürt sorunu bitmiştir' diyen kim? 'Bundan sonra görüşme olmayacak kimse İmralı'ya gitmeyecek' demediler mi?" diyen Demirtaş, birilerinin utanmadan sıkılmadan HDP'lilerin Abdullah Öcalan'ı aldattığı şeklinde açıklama yaptığını aktardı.

Demirtaş, ilk günden bu yana İmralı'yla yapılan görüşmelerin şeffaf yürütülmesi gerektiğini her ortamda dile getirdiklerini, bunun içinde yapılan görüşmelerle ilgili resmi tutanakların açıklanması çağrısında bulunduklarını hatırlattı.

Demirtaş, şunları belirtti: "Bunun gizlisi saklısı olmaz. Tutanaklara güvenmiyorsanız vicdanına aklına güvendiğimiz bir heyetle İmralı'ya gitsinler, orada tartışsınlar bakalım kim kimi kandırmış. Bu geçici hükümet, geçici başbakan ve sarayın sahibi HDP'ye öfkeliler. Bizden Sayın Öcalan'ı kandırmamızı istediler. Dürüst davrandık diye bu kadar öfkelendiler. 'Barışa dürüst yaklaşırsan ulaşırsın' dedik ve çok şükür bunun hakkını verdik. Sizler halk olarak bütün bu olanların bir iktidar sevdasından kaynaklandığını görüyorsanız bunu durdurmak kolaydır."

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?