banner39

HDP: Kılıçdaroğlu, açık ittifaka yanaşmadı

HDP, CHP Kılıçdaroğlu ile yapılan görüşmede, karşı tarafın açık bir ittifaktan kaçındığını açıkladı.

Politika 08.01.2014, 17:34 08.01.2014, 18:37
HDP: Kılıçdaroğlu, açık ittifaka yanaşmadı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

HDP, CHP'nin yerel seçimlerde açık ve şeffaf bir ittifaka yanaşmadığını bunun yerine farklı önerilerde bulunduunu açıkladı.

HDP,  CHP ile dün gerçekleştirilen "ittifak görüşmeleri"yle ilgili olarak bugün resmi internet sitesinden açıklama yaptı. Açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yapılan görüşmede "Türkiye’de yaşanan son gelişmeler, yolsuzluk ve rüşvet operasyonları, AKP Hükümeti’nin otoriter ve antidemokratik yönelişlerine karşı demokrasi ve özgürlük güçlerinin ortak mücadele gerekliliği üzerinde" durulduğu belirtildi.

İttifak iddialarıyla ilgili olarak açıklamada şöyle denildi:
"Bu bağlamda bir süredir kamuoyunu meşgul eden CHP ile bir seçim işbirliği olasılığı da dile geldi. HDP heyeti, Kürt sorununun, halkların eşitliği ve özgürlüğü temelinde, müzakere yoluyla çözümü, yerel yönetimlerin özerkliği, demokratik, özgürlükçü ve eşitlikçi bir yeni anayasa temelinde ilkeli ve saydam bir siyasi ittifaka kapalı olmadığını yineledi. CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu ise “17 maddelik deklarasyon”larının arkasında olduklarını, ancak hiçbir parti, bu arada HDP ile de yerel seçimlerde açık bir ittifakı düşünmediklerini, böyle bir ittifakın zarar getireceğini düşündüklerini ifade etti. Bu çerçevede 2014 yerel yönetim seçimlerinde iki partinin İstanbul’da ve bütün yerel birimlerde ittifak değil, seçim rekabeti içinde olacakları karşılıklı olarak teyit edildi. "

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?