HDP Meclis başkanlığı tavrını açıkladı

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, kendi adaylarının dördüncü turda herhangi bir aday lehine çekilmeyeceğini açıkladı

HDP Meclis başkanlığı tavrını açıkladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, üçüncü ya da dördüncü turda bir aday lehine çekilmesinin söz konusu olmayacağını belirtti.

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Meclis'te gazetecilerin sorularını cevapladı.  Meclis Başkanlığı seçiminin ilk tur sonucuna ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Demirtaş, tahmin ettikleri bir tablonun oluştuğunu belirtti. Demirtaş, "Her grup kendi adayının arkasında duruyor. Normaldir, bir, iki fire gruplarda olabilir" dedi.
 
Meclis Başkanlık seçimindeki turların koalisyon için bir ipucu verip vermeyeceğinin sorulması üzerine Demirtaş, "Yok. İpin ucu değil, kendisi bile görünmüyor. Herkes adayının arkasında" değerlendirmesinde bulundu.
 
"DÖRT ADAY DA DEĞERLİ ADAYLAR"
 
Meclis'teki milletvekillerinin yüzde 60'ına sahip muhalefet partilerinin kendi adaylarından birini başkan seçememesinin bir başarısızlık anlamına gelip gelmediğinin de sorulduğu Demirtaş, şunları kaydetti:
 
"Dört adayı da parlamentoyu yönetebilecek değerli adaylar olarak tanımlıyorum. Bu söyleyeceklerimi adayların şahsından bağımsız ifade ediyorum. 13 yıllık tek başına iktidarından sonra AKP, halkın verdiği bu mesaja rağmen parlamentoda Meclis Başkanlığı'nı bir kez daha kendi uhdesine almayı başarırsa burada muhalefet kendisini sorgulamalıdır. Fakat bunu da üçüncü turdan sonra ancak görebileceğiz, muhalefet ne yapabilir. Biz adayımıza güveniyoruz. Etrafında uzlaşılabilecek, birleşilebilecek bir adaydır Dengir Bey. Umut ediyorum ki Meclis Başkanlığı koltuğu, parti açısından söylüyorum, el değiştirir artık yarından itibaren. Beklentimiz öyle."
 
Demirtaş, Fırat'ın, üçüncü ya da dördüncü turda bir aday lehine çekilmesinin söz konusu olmayacağını belirtti.
 
Muhalefet partilerinin uzlaşma sağlayabileceğini, AK Parti'nin de buna saygı duyabileceğini dile getiren Demirtaş, "13 yıllık AKP iktidarından sonra parlamento başkanlığı koltuğu el değiştirmeli. Bu koltuklar 13 yıldır sizindi, şimdi demokratik denge açısından bu değişiklik gerekli" dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 11:08
banner53
YORUM EKLE

banner39