banner39

HDP Meclis'i acil toplantıya çağırdı

HDP Eşbaşkanı Demirtaş, Suruç'taki patlamayla ilgili TBMM'yi acil toplanmaya çağırdıklarını açıkladı. CHP de meclisin açılması ve Suruç için soruşturma komisyonu kurulmasını talep etti

Politika 21.07.2015, 14:04 21.07.2015, 15:39
HDP Meclis'i acil toplantıya çağırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Suruç saldırısı hakkında açıklama yaptı. Demirtaş TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağıracaklarını açıkladı. CHP de konu hakkında soruşturma önergesi verdi.

İşte Demirtaş'ın açıklamasından satır başları: İnsanlık dışı Suruç katliamını bir kez daha lanetlediğimizi böylesine vahşileşmiş bir terör anlayışının neler yapabileceğini bir kez daha acı örneğiyle bize hatırlatan bu terör eylemini kınadığımızı, orada 32 arkadaşımızı, genç yoldaşımızı yitirdik. Her birine Allah’tan rahmet diliyoruz. Bu arkadaşlarımız Türkiye’nin değişik illerinden Kobani'deki insanlarla, çocuklarla dayanışma göstermek için yola çıkmışlardı. Yanlarında oyuncaklar, günlük insani ihtiyaçlar, karınca kararında yürüttükleri yardım kampanyasıyla bohçalarıyla yola çıkmış, Kobani’ye geçmelerine izin verilmemişti, ama onlar son bir kez mesajlarını vermek için kültür merkezinin bahçesinde basın toplantısı düzenleme kararı almışlardı.

TBMM’yi olağanüstü toplantıya çağırıyoruz. Meclis başkanına çağrı yapıyoruz. Meclis başkanı derhal toplantıya davet etmelidir. Bizler de 80 milletvekili  imzamızla hazırız.

Parlamentoyu üç temel gündemle olağanüstü toplanmaya çağırıyoruz. TBMM olup bitenlere sessiz kalamaz. 80 milletvekilimize ek olarak, 30 vekil daha imza verirse, parlamentoyu olağanüstü toplantıya çağırabiliriz. Barıştan yana olan milletvekillerini de imza vermeye çağırıyoruz.

Birincisi, çözüm süreci. Çözüm süreci eğer parlamentonun dahiliyle, alacağı kararla bir selamete kavuşursa barışı sağlamamız daha da kolaylaşacak.  İkincisi, Türkiye ve Rojova bölgesiyle ilişkileri… Ne olacak? Bütün bunları parlamentonun netleştirilmesi lazım. Üçüncüsü, dış politika ve IŞİD tehdidi de üçüncü gündem maddemiz olmalı.

CHP SORUŞTURMA ÖNERGESİ VERDİ

Suruç'ta 32 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısının ardından gözler TBMM'ye çevrildi.
CHP, Suruç katliamı konusunda TBMM araştırma komisyonu kurulması için resmen başvuru yaparken, HDP halen tatilde olan TBMM'ye "acil toplantı" çağrısı yaptı.
TBMM'nin Suruç katliamını araştırması konusundaki ilk hamle, bu sabah CHP'den geldi. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Grup Başkanvekili Özgür Özel, Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu, Veli Ağbaba ve CHP heyetinde bulunan milletvekilleri meclis araştırma komisyonu açılması istediler.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?