HDP Mersin Milletvekili Davutoğlunun sözlerine araştırma önergesi sundu

"Bildiklerini söylemesi durumunda, kendisini bugün terörle mücadele konusunda eleştirenlerin insan içine çıkamayacaklarını " söyleyen Davutoğlu hakkında HDP Mersin milletvekili meclise soruşturma önergesi verdi

Politika 24.08.2019, 15:24
HDP Mersin Milletvekili Davutoğlunun sözlerine araştırma önergesi sundu

HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok kişi, insan yüzüne çıkamaz” ifadesini de içeren beyanlarının incelenmesi amacıyla Meclis’e araştırma önergesi verdi.

Davutoğlu dünkü konuşmasında, bildiklerini söylemesi durumunda, kendisini bugün terörle mücadele konusunda eleştirenlerin insan içine çıkamayacaklarını belirterek, “Neden mi? İlerde Türkiye’nin tarihi yazılırsa, en önemli dönemlerden biri 7 Haziran ile 1 Kasım arasındaki dönem olarak yazılacaktır” demişti.

Davutoğlu Sakarya Dostlar Platformu’nun etkinliğinde bu konuya ilişkin şöyle konuşmuştu:

“Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan insan yüzüne çıkamaz. Bizi bugün eleştirenler insan yüzüne çıkamazlar, açık söylüyorum. Neden mi? Gelin hafızanızı bir yoklayın. İleride bir gün Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman en kritik dönemlerden biri 7 Haziran ile 1 Kasım arasındaki dönem olacaktır. Başbakanlık görevini aldığım zaman -bunu izah etmek zorundayım, kampanya dolayısıyla bu soruları aldığım için- 6-8 Ekim olayları oldu. O olaylar esnasında çözüm süreci adı altında Türkiye’nin kamu düzeninin nasıl yerle bir edildiğini görme imkanı bulduk.”

HDP’li Kurtulan, ‘2014-2016 yılları arasında yaşanan saldırı ve katliamların araştırılması, çözüm sürecinin sonlandırılmasına giden sürecin tüm açıklığı ile ortaya çıkarılması, sorumluların yargı önüne çıkarılması, dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun bahsi geçen döneme ilişkin beyanlarının incelenmesi amacıyla’ Anayasa’nın 98’inci ve içtüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis araştırması açılmasını teklif etti.

Davutoğlu’nun başbakanı olduğu AK Parti hükümeti, 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde tek başına iktidar olamamış, koalisyon kurulamayınca Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından 1 Kasım 2015’te yapılmak üzere ‘tekrar seçim’ kararı alınmıştı. AK Parti tekrar çoğunluğu sağlayarak iktidar olmuştu.

İki seçim arasında İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok ilde bombalı ve silahlı saldırılar sonucu 242’si sivil, 197’si güvenlik görevlisi, toplam 439 kişi hayatını kaybetmişti.

Hafıza tazeleme; 7 Haziran - 1 Kasım Sürecinde Neler Yaşandı?

6 Temmuz 2014'te "Çözüm sürecinin" resmi olarak başlamasının hemen sonrasında Davutoğlu 28 Ağustos 2014 - 24 Mayıs 2016 arasında Başbakanlık görevini yürüttü.

7 Haziran'da seçimlerinde tek başına iktidar olamayan AK Parti, tekrar seçime gitti ve 1 Kasım seçimleri yapıldı. Bu süreçte 22 Temmuz'da 2015 yaşanan Ceylanpınar saldırısı çözüm sürecini bitirdi. 7 Haziran 2015 seçimlerinin hemen öncesinde de 5 Haziran’da HDP’nin Diyarbakır mitinginde bomba patlamıştı.

7 Haziran’dan 1 Kasım’a kadar uzanan 5 aylık süreçte iki bombalı eylem, sınır ötesi operasyon, Türkiye genelinde gözaltı ve tutuklamalar, Doğu ve Güneydoğu kentlerinde sokağa çıkma yasakları asker, polis ve sivil ölümleri yaşandı.

İki seçim arasında yaşananlar sandıkta durumun değişmesine neden oldu. 1 Kasım seçimlerinde yüzde 49 oy alan AK Parti tekrar iktidar oldu.

7 Haziran’dan 1 Kasım’a kadar olan süreçte ise şunlar yaşandı:

- 11 Temmuz: KCK, ateşkesi sonlandırdı.

- 17 Temmuz: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dolmabahçe Mutabakatı’nı tanımadığını söyledi.

- 20 Temmuz: Suruç’ta DEAŞlı canlı bomba, kendisini patlattı. 33 kişi hayatını kaybetti.

- 22 Temmuz: Ceylanpınar’da iki polis, evlerinde uyurken PKK tarafından öldürüldü.

- 23 Temmuz: DEAŞ, Kilis’te sınırdan ateş açtı bir astsubay öldü. Diyarbakır’da bir polisi PKK tarafından öldürüldü.

- 24 Temmuz: TSK uçakları DEAŞ hedeflerini ve Kandil’deki PKK kamplarını bombaladı. Polis Türkiye genelinde  DEAŞ, PKK ve DHKP-C operasyonu yaptı.

- 11 Ağustos: Erdoğan, çözüm sürecinin kaldırıldığını açıkladı.

- 20 Ağustos: Lice’de 4 asker öldürüldü. Bir gün sonra Siirt’te yola döşenen patlayıcılar askeri aracın geçişi sırasında patlatıldı, 8 asker hayatını kaybetti.

- 22 Ağustos: Şırnak’ta karakola düzenlenen saldırıda Yüzbaşı Ali Alkan hayatını kaybetti. 

- 5 Eylül: Cizre’de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 20’ye yakın sivil çatışmalarda öldü.

- 6 Eylül: Dağlıca’daki PKK saldırısında 16 asker öldü.

- 8-9 Eylül: Iğdır’da gümrük kapısını koruyan polislere yönelik saldırıda 13 hayatını kaybetti.

- 20 Ekim: Davutoğlu, Van’daki mitinginde “AK Parti iktidardan indirilirse buralarda terör çeteleri dolaşacak, beyaz Toroslar dolaşacak” diyerek Kürt seçmeni tehdit etti.

- 10 Ekim: Ankara’daki barış mitinginde iki ayrı bombanın patlaması sonucu 102 kişi hayatını kaybetti. 

Kaynak: Duvar, Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?