banner15

HDP: Rıza Türmen adını teklif etmedik

HDP eşbaşkanı Kürkçü, Rıza Türmen'in cumhurbaşkanı olmasını istediklerini fakat Kılıçdaroğlu'na teklif etmediklerini söyledi

HDP: Rıza Türmen adını teklif etmedik

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen'e resmen bir öneride bulunmadıklarını belirterek, "Resmen olmasa da biz Rıza beyi aslında kendi partisinden ayrılabilecek siyasi koşullara sahip olsaydı, hakikaten onu Cumhurbaşkanı adayı olarak görmek isterdik. . Bunu hak edecek geçmişe sahip"dedi.

TBMM'ye bisikleti ile gelen HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, burada gazetecilerin CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen'in HDP tarafından Cumhurbaşkanı adayı olarak önerilmesi ile ilgili soruları cevapladı.

KILIÇDAROĞLU'NA TARİFİMİZ OYDU

Rıza Türmen'e parti olarak gidip resmen bir öneride bulunmadıklarını belirten Kürkçü, "Resmen olmasa da biz Rıza beyi aslında kendi partisinden ayrılabilecek siyasi koşullara sahip olsaydı hakikaten onu Cumhurbaşkanı adayı olarak görmek isterdik. Bunu hak edecek geçmişe sahip. Daha önemlisi bizim açımızdan anayasal ve insan haklarına yaklaşımı bakımından aslında Kılıçdaroğlu'na tarif ettiğimiz Cumhurbaşkanı adayı oydu. Fakat Kılıçdaroğlu bunu anlamazdan geldi veya daha doğrusu bu onun siyaseten işine gelmedi. O nedenle ne yazık ki Rıza Türmen'i herhangi bir biçimde Cumhurbaşkanı adayı kılmak mümkün olmadı. O kendi partisinden ayrılamayacağı için bizim bu yöndeki zemin arayışlarımız CHP'de yapacağı işler olduğunu söyleyerek yanıt verdi. Ama böyle bir bizden ona bir teveccüh, yani yüzümüzü ona dönmüşlüğümüz var. Fakat bu bir resmi siyasi görüşme halini ne yazık ki alamadı. Onun konumundan ötürü. Partisinden ayrılacağını düşünebilseydi belli ki o zaman daha çok şey bir şey konuşurduk" dedi. 

Selahattin Demirtaş adayınız olacak mı? yönündeki soruyu, "Selahattin bey zaten bizim hafta sonu partide yeni eş başkanlık görevini alacak. Tabi kendi başkanımızı göstermek bizim için çok doğal. Bir adım daha fazlası olur mu diye bakıyoruz. O da adaylardan biri. Başkaları da var. Geçen gün bir liste yayınlandı. Çalışma grubumuzda orada bir düzineye yakın isim var. Orada konuşuluyor" diye cevapladı.

 

'Siz adayınızı ne zaman ilan edeceksiniz ?' sorusuna Kürkçü, "Kongreden hemen sonra bunu yapmamız iyi olur. Çünkü biraz uzaması şununla ilgili. CHP'nin kendisinden aday olmayan bir aday bulmasından sonra tabanda bir sol, demokrat, insan hakları savunucusu, Kürt meselesinde eşit yurttaşlığı benimseyen bir aday uman çok geniş kesimde sıkıntı var. O sıkıntıları da çözebilir miyiz diye bakıyoruz.

'Siz aday olur musunuz ?' sorusuna “Diplomam yok' cevabını veren Kürkçü, İhsanoğlu'nun şansını nasıl görüyorsunuz sorusuna şu yanıtı verdi: “Ben ikisinin toplamından daha fazla bir oy alabileceğini düşünmüyorum. Bir kısım CHP seçmeninde vermeyeceğini düşünürsek."

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2014, 15:37
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48