banner39

HDP, 'silah bırakma' mesajıyla Kandil'de

HDP heyeti, çözüm sürecine yönelik görüşmeleri gerçekleştirmek için Kandil'e gitti. Heyetin, Öcalan tarafından kendilerine bildirilen "silahlı mücadale dönemi bitti" mesajını Kandil'e götürdüğü belirtiliyor

Politika 13.02.2015, 09:27 13.02.2015, 09:34
HDP, 'silah bırakma' mesajıyla Kandil'de

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP heyeti, çözüm sürecine yönelik görüşmeleri gerçekleştirmek için Kandil'e gitti.

Yeni Şafak'tan Abdülkadir Selvi'nin iddiasına göre İmralı’da Öcalan, HDP'ye "PKK tüm unsurlarıyla silah bıraksın. Artık silahlı mücadele bitmiş, siyasi mücadele başlamıştır" dedi.

Mütabakat sağlanırsa silahlara son verecek çağrı, hükümet ve HDP tarafından ortak bir açıklamayla duyurulacak.

Selvi, bugünkü köşesinde konuyla ilgili şunları yazmıştı: ‘Kandil engeli’ aşıldığı takdirde silah bırakma kararının açıklanmasının an meselesi olduğu öğrenildi. İmralı’da bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 4 Şubat tarihinde kendisiyle görüşen HDP heyeti aracılığıyla silahlı mücadelenin bırakıldığı mesajını verdiği ifade ediliyor. Öcalan’ın, silahlı mücadelenin bırakıldığı kararının alınması için PKK’ya, kongreyi toplayıp karar almaları yönünde çağrı yaptığı belirtiliyor. Ancak Kandil, Öcalan’ın verdiği bu mesajın kamuoyuna açıklanmasını engelliyor. Alınan bilgilere göre PKK bileşenleri, Öcalan’ın silahlı mücadelenin bırakıldığı yönündeki kararını kabul ederse, hükümet ile HDP bunu ortak açıklama ile kamuoyuna duyuracak.

Çözüm sürecinden sorumlu Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile hükümeti temsilen yetkililerin bulunduğu bir ortamda HDP heyeti de tam kadro olarak yeralacak ve PKK’nın Türkiye’de silahlı mücadeleyi sonlandırdığı açıklanacak. Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında yapılan ‘çözüm toplantısı’nda da hükümetin, çözüm konusundaki iradesinin tam olduğunun altı çizildi. Bu kararlılığı Yalçın Akdoğan da önceki gün HDP heyetine iletti. 4 Şubat’ta HDP heyetiyle görüşen Öcalan, silahlı mücadelenin bitirildiği mesajını muhataplarına iletti. Bu mesajın Kandil’e ulaştırıldığı, ancak Kandil’in bunun kamuoyuna açıklanmasını engellediği ortaya çıktı.

SİYASİ MÜCADELE DÖNEMİ

Öcalan’ın mesajında, “Türkiye topraklarında silahlı mücadele sonlandırılmıştır. 2013 yılı Nevruz ayında yayınlanan mesajımda da olduğu gibi artık silahlı mücadele bitirilmiş, siyasi mücadele dönemi başlamıştır. Silahlı mücadelenin bitirildiği yönündeki çağrımın uygulanması için PKK bileşenlerinin acilen kongreyi toplayıp, silahsızlanma kararının alınmasını gerekmektedir” dediği öğrenildi. Öcalan mesajında ayrıca, ‘eylemsizliğin tam olarak hayata geçirilmesini’ ve ‘Cizre başta olmak üzere ilçelerdeki eylemlere son verilmesini’ istedi.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?