banner39

HDP sol partilerle aday üzerinden ittifak yapacak

Selahattin Demirtaş, barajı aşmak için sol partilerle "ittifak" yerine "adaylar üzerinden" birlikte seçime girme stratejisiyle edebileceklerini söyledi

Politika 04.02.2015, 12:21 04.02.2015, 12:48
HDP sol partilerle aday üzerinden ittifak yapacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Oy oranlarının yüzde 9'u aştığını ve bunun en çok Ak Parti'yi rahatsız ettiğini söyleyen HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, sol-sosyalist partilerle görüştüklerini 'ittifak' değil ama 'aday gösterme' şeklinde bir birliktelik yapabileceklerini söyledi.

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın partisinin dünkü grup toplantısının ardından yaptığı açıklamalarda 'ittifak' konusu da gündeme geldi. CHP ile bir ittifak yapmalarının artık mümkün olmadığı belirten Demirtaş sol/sosyalist parti ve çevrelerle seçim için görüştüklerini söyledi.

Demirtaş şunları söyledi, "Partilerle ittifak arayışımız yok, ancak birlikte hareket etmek için görüşmeler yapıyoruz. Birinci tur görüşmeleri yaptık. ÖDP’yle, Haziran Hareketi’yle görüştük. Sol-sosyalist kesimlerle görüştük. İttifak için değil, bazı yerlerde onların adaylarını gösterebiliriz. Meclis’e girerlerse istifa edip partilerine katılabilirler. Ama daha çok toplumsal kesimlerle görüşüyoruz, Alevilerle, azınlıklarla, dini cemaatlerle. Buralarda daha çok karşılığımız var. Onlarla ilişkilerimiz daha iyi görünüyor."

CHP DE İTTİFAK ARAYIŞLARINDA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da yaklaşık iki hafta önce sürpriz bir biçimde ÖDP Eşbaşkanı Alper Taş ile bir araya gelmişti.

Bir saat süren görüşmeden sonra Kılıçdaroğlu yakın çevresine Taş’ın da aralarında olduğu bazı Birleşik Haziran Hareketi (BHH) temsilcilerini milletvekili adayı olarak meclise taşıma konusuna sıcak baktığını anlattı.

‘2-3 İSİM OLABİLİR’

Alınan bilgilere göre görüşmede ittifak konusu gündeme gelmese de, Kılıçdaroğlu yakın çevresine Taş’ın da aralarında olduğu bazı Birleşik Haziran Hareketi temsilcilerini milletvekili adayı olarak parlamentoya taşıma konusuna sıcak baktığını anlattı. CHP kulislerinde iki ya da üç BHH temsilcisinin seçilebilir sıralardan kontenjan kullanılarak vekil adayı yapılacağı konuşuluyor.

Birleşik Haziran Hareketi, Gezi Parkı eylemlerini temel alarak yola çıkan bir oluşum.

banner53
Yorumlar (0)
3
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü