HDP ve CHP'den dokunulmazlıklar kaldırılsın dilekçesi

HDP ve CHP milletvekilleri dokunulmazlıkların kaldırılması için TBMM Başkanlığı'na dilekçe verdi

HDP ve CHP'den dokunulmazlıklar kaldırılsın dilekçesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP milletvekilleri dokunulmazlıklarının kaldırılması için TBMM Başkanlığı'na dilekçe verdi. Grup Başkanvekilleri HDP’nin kapatılmasıyla ilgili yaptıkları açıklamada “Bütün devlet kurumları Saray’a bağlanmıştır. Her şey saraydan planlanmaktadır. Parlamento, yargı, bürokrasi, siyaset kurumu, medya, özgürlükler, insan hakları ve barış Saray devletinin tehdidi altındadır” dedi.

Açıklamanın ardından HDP'li 80 milletvekilinin imzasını taşıyan ve bu milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması talebini içeren dilekçe Meclis Başkanlığı'na verildi.

HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ'ın "Biz sırtımızı YPG'ye yaslıyoruz" şeklindeki açıklaması ve HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın PKK'ya kuryelik yaptığı iddialarının gündeme gelmesi üzerine dokunulmazlıkların kaldırılması tartışması başlamıştı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, önceki gün Çin'e seyahatinden önce yaptığı açıklamada HDP'li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması çağrısında bulunmuş, Erdoğan'ın bu çağrısının hemen ardından HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, TBMM'ye kendileri başvurarak dokunulmazlıklarının kaldırılmasını talep edeceklerini açıklamıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2015, 14:51
banner53
YORUM EKLE

banner39