banner39

HDP ve Hak Par iki ayrı ittifak arayışında

HDP ve Hak Par, Kürt siyasetinin önde gelen partileriyle ayrı ayrı görüşmeler başlattı. Her iki parti de farklı ittifaklar kurmaya çalışıyor. Her iki partiden heyetler diğer partileri ziyaret etmeye başladı

Politika 11.02.2015, 12:07 11.02.2015, 12:07
HDP ve Hak Par iki ayrı ittifak arayışında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP, yüzde 10'luk seçim barajını aşabilmek için, DTK üzerinden ittifak görüşmeleri başladı. Çalışmaları DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, Demokratik Bölgeler Partisi Eşbaşkanı Kamuran Yüksek, eski Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk ile HDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane’den oluşan heyet yürütüyor. HDP ve DBP dışında kalan Kürt siyasi parti ve kurumlarını ziyaret eden heyet, HDP’nin barajı geçebilmesi için destek istedi.

El Cezire'den Mahmut Bozarslan'ın haberine göre heyet ilk olarak Azadi Hareketi'ni ziyaret etti. Dini kimliği ile bilinen Azadi Hareketi’nin Genel Sekreteri Adem Özcaner, prensip olarak destek vermeyi kabul ettiklerini söyledi.

1980 öncesi Kürt siyasi geleneğinden gelen Devrimci Demokrat Kürt Derneği (DDKD) de ziyaret edilen kurumlar arasında.

İttifak arayışının bir ayağı da Katılımcı Demokrasi Partisi. KADEP, BDP listesinden Diyarbakır milletvekili seçilen ve 25 Aralık 2012'de ölen Şerafettin Elçi tarafından kuruldu. Kürt sorununa silahsız çözümü suvanan KADEP, Kürtler için federasyon talep ediyor.

HDP-DBP heyetinin ilk tur görüşmelerini bu hafta içinde tamamlaması bekleniyor.

HAK PAR DA AYRI BİR İTTİFAK ARAYIŞINDA

HDP dışındaki Kürt partiler de ittifak arayışları içinde. Mesut Barzani’nin lideri olduğu Irak Kürdistan Demokrat Partisi'ne yakın partilerin de bulunduğu farklı siyasi oluşumlar kendi aralarında ittifak görüşmelerine başladı.

Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (T-KDP), Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP), Kürt Demokrasi Platformu, Türkiye Kürdistan Ulusal Demokratik Partisi (T-PDNK) ile Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) ayrı bir seçim ittifakı kurmaya çalışıyor.

Hak ve Özgürlükler Partisi HAK-PAR Genel Başkanı Fehmi Demir, partisinin bu ittifak çalışmasında yer aldığını vurgulayarak “Kürt ve Kürdistani ittifak oluşturma çalışması başlattık. 1 Mart’ta tekrar biraraya gelip son şeklini vereceğiz.”dedi.

Fehmi Demir, bununla birlikte HDP'nin ittifak arayışı ile ilgili bir yorum yapmak istemedi, ittifakın içeriğini görmeleri gerektiğini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?