banner15

HDP'den AK Parti ile MHP ittifak suçlaması

HDP'den yapılan açıklamada, AK Parti ile MHP'nin HDP'yi baraj altında bırakmak için anlaştığı iddia edildi

HDP'den AK Parti ile MHP ittifak suçlaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP, HDK, DTK ve DBP Eşbaşkanları 1 Kasım seçim sonuçlarını değerlendirmek için toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada, AK Parti ve MHP'nin gizli ittifak kurduğu ve bu ittifakın hedefinin HDP'yi baraj altında bırakarak güçlü bir AK Parti hükümeti kurdurmak olduğu belirtildi.

HDP, HDK, DTK ve DBP Eşbaşkanları tarafından bugün HDP Genel Merkezi'nde yapılan toplantı sonrası yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, "Çözüm süreci sadece AKP'nin insafına terk edilemez. Parlamentoda kurulacak ortak bir komisyon çözüm sürecinin resmi muhatabı olarak öne çıkmalı ve savaşı durduracak bir demokrasi programı ile toplumun barış beklentisine cevap vermelidir. AKP, böylesi bir çözüm iradesine saygı duyarak barış sürecine geri dönmeyi ve yeni mekanizmalar ile birlikte çözüm sürecini parlamento zeminine emanet etmeyi kabul ederse bizler de bu yaklaşıma saygı duyacağız. Yeni dönem parlamentosunun iradesini ortaya koyarak çözüm gücü haline gelebilmesi için bütün güçlere buna fırsat sunabilecekleri bir pozisyonda kalmaları çağrısı yapıyoruz. Bu çerçevede; KCK'nin ilan ettiği tek taraflı ateşkesin sürdürülmesi, hükümetin de bütün askeri ve polisiye operasyonları durdurarak ateşkesin karşılıklı hale gelmesi için irade ortaya koymasını bekliyoruz."denildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2015, 16:33
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35